Přehled cca 85 běžně používaných nepravidelných sloves
v angličtině, která by mírně a středně pokročilý student měl
bezpečně znát. Všechny tvary jsou zde doplněny fonetickým přepisem
výslovnosti a nahrávkou.
Anglická nepravidelná slovesa
V angličtině existuje cca 280 nepravidelných sloves. Mnohá z nich se však v běžné řeči takřka neobjevují a myslím, že zabývat by se jimi měli až skutečně pokročilí angličtináři. Na úrovni PRE-INTERMEDIATE a INTERMEDIATE by student však měl znát cca 80-90 nepravidelných sloves. Výběr těchto nejnutnějších výrazů vám v tomto příspěvku přinášíme.
Níže naleznete tabulku, ve které jsou slovesa řazena abecedně podle základního tvaru. U každého naleznete přepis výslovnosti a u většiny i nahrávku. U některých sloves jsou dvě možnosti, pravidelný tvar a nepravidelný (např. dream - dreamed/dreamt - dreamed/dreamt). U nich platí, že v současné angličtině, především té mluvené, se většinou používá pravidelný tvar (koncovka -ed), ve starší angličtině, v literatuře, ve formální angličtině apod. se častěji používá nepravidelný tvar. Není to však stoprocentní pravidlo a skutečně je to jen na vás. Osobně doporučuji používat koncovku, ale naučit se i nepravidelný tvar.
Jak se nepravidelná slovesa učit? Na to není žádná univerzální odpověď. Záleží na tom, zda chcete pouze umět odříkat nepravidelná slovesa, nebo je skutečně znát. Většina studentů se spokojí s onou první variantou (více toho po nich možná ve škole nikdo nechce), a těm stačí učit se slovesa jako básničku (go - went - gone, sit - sat - sat.... atd.) To však nestačí k tomu, abyste se naučili slovesa správně používat. Proto doporučuji učit se je vždy v ucelených větách.
Např. sloveso GO:
I go to the gym every Monday. This Monday I went to the pub instead. He's not here. He's gone to the pub.
Na každé nové sloveso, které se učíte, si vymyslete co nejvíce vět, ve kterých bude použito v různých tvarech (přítomný čas, přítomný průběhový čas, minulý čas, trpný rod, předpřítomný čas atd.) Snažte se vytvářet zcela přirozené věty, věty ze života, věty, které vám jsou jakkoliv blízké. Abstraktní, nic neříkající věta vám při učení moc nepomůže.
Druhou důležitou věcí, která vám stoprocentně pomůže, je četba knih v angličtině. Můžete si vybrat ze široké škály materiálů převyprávěných pro studenty (viz např. naše sekce Zjednodušená literární díla) i ze skutečných originálů. Jelikož příběhy jsou téměř vždy psané v minulém čase, nepravidelná slovesa uvidíte skutečně na každém řádku. Tak si je výborně zažijete a zapamatujete.
Mgr. Marek Vít je spoluzakladatelem portálu Help for English a spoluautorem
několika výukových programů. Je držitelem certifikátu CPE a ocenění
Evropský učitel jazyků 2008. Má dlouholeté zkušenosti jako učitel (ZŠ,
SŠ i VŠ), soukromý lektor a překladatel.