Vydáno dne 15.03.2009
SERIÁL O NEPRAVIDELNÝCH SLOVESECH. Pojďme si anglická nepravidelná slovesa rozřadit do skupin podle jejich tvarů. V úvodním článku se dozvíte o struktuře seriálu.
Tímto úvodním článkem začíná seriál o nepravidelných slovesech, ve kterém si slovesa rozdělíme do jednotlivých skupin podle toho, jaké nepravidelné tvary mají.
Rozřazení nepravidelných sloves má své nesporné výhody. Můžete ‘zabít více much jednou ranou’. Stačí si vzpomenout na jedno slovíčko ze skupiny a vybaví se vám i ostatní. Nevýhoda je v tom, že studenti občas zařadí slovíčko špatně (např. ring-rang-rung vs. bring-brought-brought), ale stává se to jen výjimečně.
Jelikož je to seriál, budeme si slovesa rozebírat postupně a vedle rozřazení do skupin si zmíníme i jiné pomůcky k pravopisu či výslovnosti. Také si řekneme něco o slovíčkách, která se studentům často pletou. Naleznete zde i rozdíly mezi britskou a americkou angličtinou.
Pokud jde o nepravidelná slovesa, určitě není třeba zmiňovat, že se je většinou učíte z tabulek se třemi základními tvary:
My si právě budeme všímat, které z těchto tvarů se mění a jak. Slovesa si rozdělíme do třech základních skupin a označíme si je 1.0.0, 2.0.0 a 3.0.0. Podskupiny budou vycházet z těchto označení.
Infinitiv, minulý i trpný tvar se liší.
Tvar minulého času a trpný rod jsou stejné. Liší se však od infinitivu. Bude zde i podkategorie, kdy je stejný infinitiv a příčestí minulé.
Infinitiv, minulý i trpný tvar jsou stejné. Nejoblíbenější kategorie.
Po skončení seriálu vám nabídneme dvě tabulky ke stažení ve tvaru PDF a Word. Bude se jednat o úroveň pre-intermediate a upper-intermediate.
V úplném závěru seriálu si budete moci ověřit své znalosti v několika testech, které budou rozděleny do čtyř úrovní (elementary až upper-intermediate).