Vydáno dne 09.07.2015
Mouchu všichni dobře znáte, ale my si dnes ukážeme několik složenin, kde sice figuruje slovo FLY, ale o mouchu se nejedná.
Dnešní krátký článek vám ukáže, jak je angličtina hravá. Se základem fly totiž dokáže dělat divy, přesněji řečeno vytvářet názvy hmyzu, který s mouchou vůbec nesouvisí.
Slovo fly/'flaɪ/ označuje mouchu . Můžete se setkat i s označením housefly, tedy moucha domácí.
Pozn.: Slovíčko fly znáte jistě jako sloveso létat. Zajímavostí je, že jako podstatné jméno je to kromě mouchy třeba ještě poklopec u kalhot.
Slovíčko butterfly/'bʌtəflaɪ/ je všem také dobře známé. Jedná se o motýla. Nikdo vám přesně neřekne, proč v jeho názvu figuruje slovo máslo, ale na internetu najdete nepřeberné množství vysvětlení.
Další slůvko už není tak známé, dragonfly/'drægənflaɪ/ je v překladu vážka. I zde je název opředen tajemstvím, protože vážka jako drak moc nevypadá. Více si přečtěte třeba zde.
Slůvko horsefly/'hɔ:sflaɪ/ znamená ovád a jeho název je odvozen od koně, jehož krví se živí samice ovádů.
Slovíčko firefly/'faɪəflaɪ/ byste určitě mohli odhadnou. Ano, je to světluška. Další označení pro tento malý “ohýnek” jsou třeba glow fly, glow worm, moon bug nebo lightning bug.
Tady by bylo hádat těžké. Slůvko mayfly/'meɪflaɪ/ znamená jepice. Dříve se jí říkalo i dayfly.
Toto je fruit fly/'fru:tflaɪ/, tedy ovocná muška, známá u nás jako octomilka nebo vinná muška. Pozor – jako jediné se píše odděleně.
Tyto tři složeniny se slovíčkem fly používají pro popis hmyzu barvu. Všechny tři druhy jsou postrachem zahrádkářů. Whitefly (tedy “bílá moucha”) je totiž molice, což je škodlivý malinkatý motýlek. Greenfly pak označuje nejběžnější zelené mšice. Blackfly je pak černá mšice (maková). Pro mšice obecně se však také používá označení aphid/'eɪfɪd/.
Na závěr si ukážeme i slovo barfly/'bɑ:ˌflaɪ/, které nepatří do kategorie hmyzu. Je tím totiž myšlen štamgast, hospodský povaleč.