Vydáno dne 01.11.2017
Co vše víte o britské televizi? Pojďme se dnes opět ponořit do
reálií. V první části něco o vysílání, poplatcích a kanálech.
Téma “britská televize” je jistě velice široké, proto jsme si pro vás připravili mini seriál článků. V tom prvním si řekneme něco o televizním vysílání, poplatcích a základních britských televizních kanálech.
Televizní vysílání (television broadcasting) začalo ve Velké Británii v roce 1936. Od roku 2012 jsou všechny základní kanály vysílány v HD kvalitě. V současné době můžete naladit přes 480 kanálů (z části veřejně dostupných, z části předplacených). Jedná se o pozemní (terrestrial), satelitní (satellite) nebo kabelové vysílání (cable).
Kromě Live TV, tedy živého vysílání, existuje ještě termín Catch Up TV (frázové sloveso catch up znamená dohnat, dostihnout a s tím souvisí i tento výraz). Od roku 2006 totiž britské televizní společnosti nabízí možnost zhlédnout pořady později (a tak “dohnat” skluz ve sledování). Tuto možnost nabízí online (například BBC iPlayer), nebo pomocí aplikací přímo v televizním přijímači, nebo pomocí přídavných zařízení.
Další výraz je pak (TV/video) on demand, tedy “na vyžádání”. Funguje jako jakási online videotéka, kde si kdykoli mohu spustit jakýkoli pořad.
Toto ovšem známe i u mnoha českých stanic. Díky autorským právům však nemůžeme v Česku sledovat britské pořady a oni zase nespustí ty české.
Stejně jako v Česku, i v Británii platí majitelé přístrojů televizní poplatek (television licence). Teoreticky nemusíte platit za pouhé vlastnění přístroje. Pokud nesledujete živou TV, ale jen záznam nebo DVD, poplatky platit nemusíte.
Předpokládá se však, že budete sledovat právě živé vysílání, proto vás při koupi nového televizního přístroje prodejce většinou rovnou zaregistruje k placení televizního poplatku. Ten dělá od letošního dubna 147 liber ročně (od 2010 do 2017 to bylo 145,50). Poplatky jsou většinou použity k financování aktivit společnosti BBC.
V poslední době máte možnost sledovat živé vysílání i na počítači (bez použití televizního přijímače). I v takovém případě (pokud sledujete živé vysílání a ne záznam) je poplatek nutno platit.
Podrobnosti najdete na webu www.tvlicensing.co.uk.
Zajímavostí je, že v ulicích projíždí TV detector van nebo detection van (pátrací dodávka), která je schopna v rodinných domech rozeznat zapnutý televizní přijímač (u jednotlivých bytů v bytových domech lze použít ruční detektory). Pokud detekují zapnutou televizi a nenajdou vás v databázi platičů, mohou u vás zazvonit a domáhat se důkazů, že nesledujete živé vysílání. Tyto dodávky jezdí již od 50. let.
Televizní kanály se dělí na free-to-air (volně šiřitelné a zdarma), free-to-view (zakódované a zdarma) a subscription (předplatné=placené). I v Británii potřebujete pro příjem vysílaní set-top box *1.
Existuje zde několik televizních společností (broadcasters), které nabízí mnoho kanálů. Nejsledovanější televizní kanály (tv channels nebo tv stations) jsou BBC 1, BBC 2, ITV, Channel 4 a Channel 5, které jsou dostupné na všech platformách.
Pozn.: Kliknutím na logo se vám otevře oficiální web společnosti.
BBC (British Broadcasting Corporation) je světově nejstarší a největší televizní společnost. Jde o veřejnoprávní vysílání, které je bez reklam (hrazeno z poplatků a z prodejů pořadů do zahraničí).
První kanál vysílá od roku 1936, druhý kanál pak od roku 1964. Kromě kanálů BBC One a BBC Two sem patří například BBC Three, BBC Four nebo BBC News.
Pozn.: Do roku 1997 se kanály psaly s číslicí (BBC1), dnes pouze slovy (BBC One).
V roce 2002 začal vysílat kanál CBeebies, který se zaměřuje na mladé diváky do šesti let a také patří do rodiny BBC. Pro starší děti existuje i kanál CBBC (Children's BBC), který vysílá už od roku 1985.
BBC také spoluvlastní společnost UKTV, která vysílá méně známé kanály Dave, Drama, nebo např. Home.
ITV (Independent Television) byla založena roku 1955 a je nejstarší a také nejúspěšnější komerční televizní stanicí. V minulosti byla známá také jako Channel 3. V současnosti existují také stanice ITV2, ITV3 nebo ITV4.
Channel 4 byl spuštěn roku 1982 a jedná se o státem vlastněnou síť, která je financována z reklam. Byla zřízena jako čtvrtá celoplošná televize (po BBC 1, BBC 2 a Channel 3 = ITV). Dnes sem patří také například kanály More4, Film4, 4seven nebo E4.
Channel 5 byl spuštěn v roce 1997 jako poslední analogová pozemní stanice (ač má horší pokrytí). Mezi lety 2002 a 2011 se stanice jmenovala Five, pak se s novým vedením vrátila k původnímu názvu. Do rodiny Channel 5 patří kanály Channel 5+1, 5Star nebo My5.
Kromě výše zmíněných základních televizních společností existuje celá řada dalších. Nejznámější satelitní vysílání zajišťuje společnost Sky, která vznikla v roce 1990. Patří sem mnoho televizních kanálů jako například Sky 1, Sky 2, Sky Atlantic, Sky Living, Sky Arts, Sky Movies nebo Sky Sports.
Pozn.: Seznam všech britských společností a kanálů si můžete prohlédnout na Wikipedii.
Kromě těchto televizních společností existují taky čistě internetové stanice, které nabízí pořady on demand (viz výše). Mezi ně patří i u nás známý Netflix, britská Now TV nebo třeba nejstarší TalkTalk TV (dříve BlinkBox).
Televizní pořad se může přeložit programme/'prəʊgræm/ nebo častěji show/'ʃəʊ/, a do této kategorie spadá vlastně vše, co se v televizi vysílá.
O televizních pořadech již máme článek, který najdete zde.
Dozvíte se tam například, co je documentary/ˌdɒkju'mentri/, series/'sɪəri:z/, drama/'drɑ:mə/, sitcom/'sɪtkɒm/, soap opera/'səʊpˌɒpərə/, talk show/'tɔ:kʃəʊ/, reality show/rɪ'ælɪti 'ʃəʊ/ a další.
Právě na téma televizních pořadů se zaměříme v dalších dílech. Budeme mluvit o známých pořadech (i českých mutacích) ale i o pořadech neznámých. Zmíníme si důležité osobnosti a nebudou chybět ani britská televizní ocenění.