Help for English

A awesome day / An awesome day

 

Správně by měl člen vycházet z podstatného jména, tedy z “day”. Četl jsem ale, že toho je výjimka a tedy správně je “An awesome day”. Je to kvůli lepší výslovnosti, kde nejsou dvě “a” po sobě?

Člen právě nevychází z podstatného jména (když ho rozvíjí přívlastky), ale vztahuje se prostě k následujícímu slovu, což Vaše slovní spojení potvrzuje.

an awesome day – člen má podobu AN, protože se vztahuje k “awesome”, ne k “day”
a great author – člen má podobu A, protože se vztahuje ke “great”, ne k “author”

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Joeynos vložený před 6 lety

Správně by měl člen vycházet z podstatného jména, tedy z “day”. Četl jsem ale, že toho je výjimka a tedy správně je “An awesome day”. Je to kvůli lepší výslovnosti, kde nejsou dvě “a” po sobě?

Tvar výslovnosti členu se vždy řídí slovem, které za ním následuje, nikoli tvarem podstatného jména.
Viz Členy – neurčitý člen.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Joeynos vložený před 6 lety

Správně by měl člen vycházet z podstatného jména, tedy z “day”. Četl jsem ale, že toho je výjimka a tedy správně je “An awesome day”. Je to kvůli lepší výslovnosti, kde nejsou dvě “a” po sobě?

A ano, je to kvůli “lepší výslovnosti”, proto to tak funguje vždy:

a book
an orange book

an umbrella
a black umbrella

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.