Help for English

USED TO v Past Perfect,Present Perfect

 

mohol by som sa spytat ci je mozne vazbu USED TO pouzit aj v Past/Present Perfect? Alebo sa to vzdy viaze len na minuly prosty
Ich pouzitim by som chcel presnejsie urcit kedy sa to robilo
lebo standartne used to ak som spravne pochopil hovori len ze niekedy v minulosti a uz to skoncilo

Past Perfect

I finished school in 2005. Before I had used to play chess with my teammates(pred nejakym okamihom v minulosti som to robieval)

Present Perfect

My new hobby is playing tennis. Before (it) i have used to play chess.(robieval som to pred pritomnostou. Mam nieco nove pricom dovtedy som hraval sach.To je uz je ale pase a nahradene tenisom)

Su prosim Vas taketo tvary mozne?

Pripadne Priebehove formy casov Past a Present uz nie su mozne vsak?(zeby som rad zdoraznil kolko som to hraval)

Dakujem

Vazba „used to“ vyjadřuje, že něco nějak bývávalo, ale teď už to tak není. Už je to prostě minulost. Docela pěkný článek je tady: http://h4e.cz/…ed-to--.html

S perfect tenses se used to nemůže použít. (edited)

Školu jsem dokončil v roce 2005. Před tím jsem hrávával šachy se svými spoluhráči… Vím, že tomuhle tvaru „hrávával“ už dneska málokdo rozumí, ale gramaticky je to správně. :-) EDIT: A v angličtině:

Before I graduated from school in 2005, I used to play chess.

Ve druhém příkladě tu minulost zajišťuje samotné USED TO a není třeba do toho montovat předpřítomný čas. Když je to pasé, jak sám říkáte, ukončený děj v minulosti, předpřítomný tady vůbec nemá co dělat. :-)

EDIT:
A taky, jak jsem se dozvěděla, není obvyklé dávat vazbu „used to“ za BEFORE. Čili by to bylo lépe:
I play tennis nowadays. Before, I played chess.
I used to play chess when I was a kid.

dakujem za odpovede

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.