Help for English

SUGGEST

 

Je možné použít sloveso “suggest” takto:

The doctor suggested him seeing a psychiatrist. či The doctor suggested seeing a psychiatrist to him.

Nebo jsou přijatelné jen níže uvedené možnosti?

The doctor suggested (that) he see a psychiatrist. The doctor suggested (that) he should see a psychiatrist. The doctor suggested (that) he sees a psychiatrist.

Děkuju!

suggested him seeing a psychiatrist je nepřípustné.

Děkuji. Myslel jsem si to, ale teď jsem natrefil na větu:

He suggested my going to Glastonbury.

Znamená to, že pádové zájmeno “me” je nepřípustné, zatímco přivlastňovací “my” je v pořádku?

Vazba je suggest something to somebody my going to glastonbury je celé předmět. Slovesa následovaná gerundiem můžou u sebe v určitýchpřípsdech mít přivlastňovací zájmeno, což se používá zejména ve formálním stylu a zeména u sloves, které mají něco společného s oblibou či přemýšlením.

Tak dneska nám na hodině syntaxe bylo sděleno, že konstrukce

“The doctor suggested him/his seeing a psychiatrist.”

je zcela správná … :-? Ale stále se mi to nezdá.

Z Macmillan dictionary: Suggest is never followed by a direct personal object. Use the preposition to: If this happened to one of your friends, what would you suggest to her?
He suggests to parents that they should adopt a different way of bringing up their children.

Já bych určitě souhlasil s The doctor suggested his seeing a psychiatrist. kde bych celé his seeing a psychiatrist chápal jako předmět. The doctor suggested (his seeing a psychiatrist).

Je pravda, že v neformální stylu lze toto his nahradit him pak by to bylo The doctor suggested (him seeing a psychiatrist). Jestli je to takhle přípustné je asi na akademickou diskusi.

Já jsem tu Vaší větu pochopil takto

The doctor suggested (him – nepřímý předmět) [seeing a psychiatrist – přímý předmět]. To je nepřípustné, neb musí být suggest something to somebody.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.