Help for English

Amazed at/Amazed by

 

Dobrý den V testu jsem narazil na větu: She was amazed … the fantastic view. Správná odpověď byla pouze AT. Trochu jsem teda na internetu bádal a jako odpovědi jsem našel,že at pro something BY pro somebody..to samé pravidlo mi bylo poraděno jediným rod. mluvčím asi ze 7mi s kterými jsem o tom dnes mluvil a zbytek pouze řeklo,že jsou zaměnitelné. Dále jsem na internetu si všiml odpovědi jako,že amazed BY spíš jako synonymum slovička surprise ve smyslu být překvapen a AT jako ohromen ap.

Tak teď vážně nevím podle čeho se řídit.

Řiďte se VŽDY kvalitním slovníkem. Ani ne radami rodilých mluvčích, ti mohou být značně ovlivněni tím, na co jsou zvyklí ze své varianty angličtiny, např. americký mluvčí může tvrdit přesný opak britského apod. Vyplatí se mít kvalitní slovník, nebo vědět, kde ho najdete na netu.

http://oald8.oxfordlearnersdictionaries.com/…onary/amazed

Zde vidíte, že jsou možné obě možnosti. Konec pátrání.

Ten test byl prosím někde u nás na stránkách nebo jinde?

No já sdílím váš názor a to samé jak už jsem psal mi potvrdili i známí…neříkám, že se tím řídím, jen když mám tu možnost se jich zeptat na něco v čem prostě už nevím kde najít ten rozdíl, tak zkusím štěstí.

Jednalo se o knihu FCE Use of english 1 od Virgina Evans, takže bych čekal,že to co tam píšou má svůj důvod,jenomže tato věta byla na začátku a už jsem si všiml i třeba toho,že autor píše třeba, že je i velký rozdíl mezi ANGRY AT SB a ANGRY WITH SB …což mi taky připadá totožné.

Díky za pomoc…odkaz na slovník si uložím

Jednalo se o knihu FCE Use of english 1 od Virgina Evans, takže bych čekal,že to co tam píšou má svůj důvod,jenomže tato věta byla na začátku a už jsem si všiml i třeba toho,že autor píše třeba, že je i velký rozdíl mezi ANGRY AT SB a ANGRY WITH SB …což mi taky připadá totožné.

Slovník ukazuje, že je to stejné, ale já tam tedy drobný (ne velký, jak píše autorka učebnice) rozdíl cítím. Angry WITH mi přijde co do stupně mírnější, než AT, ale za to je to osobnější. Ale jak píše pan Vít, dobrý slovník je základ, i když nějaké to pátrání navíc neuškodí… :-)

V tom cvičení je kladen důraz na norzdíl ANGRY AT somebody a ANGRY WITH somebody FOR something. Každopádně i zde slovník uvádí možnosti ANGRY WITH / AT somebody ABOUT / FOR something. V klíči je pak samozřejmě vyžadována jen jedna odpověď. Virginii Evans ale považuji za kvalitní autorku a její English in Use, nebo Listening pro CPE mně pomohly s přípravou na zkoušky. Myslím, že její články a struktura testů odpovídá náročnosti skutečné zkoušky.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.