Help for English

Classmate

 

Zdravim vsechny, mel bych dotaz k docela beznemu slovu classmate.

K memu prekvapeni se toto slovo, alespon podle http://nlp.fi.muni.cz/…db/czeng.cgi?… , nepouziva ve smyslu nekdo, s kym prave chodim do tridy.

Vzhledem k tomu, ze data na teto strance jsou pouzita z knihy, ktera je 25 let stara, bych se rad zeptal, jestli je to pravda i dnes a slovo classmate v onom smyslu pouzit opravdu nelze. Jak je to tedy? Zil jsem v omylu? 

Podívej se na definice ve výkladových slovnících a bude ti to myslím jasné. 

Ale mne je to jasne, definice jsem si procetl, vzdyt je to banalni slovicko. Proto me prekvapilo, ze by se to v onom smyslu nemelo pouzivat. No to je asi jedno, nejspis o tom moc premyslim. 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub vložený před 11 lety

Ale mne je to jasne, definice jsem si procetl, vzdyt je to banalni slovicko. Proto me prekvapilo, ze by se to v onom smyslu nemelo pouzivat. No to je asi jedno, nejspis o tom moc premyslim. 

Ale proč by se to tak nemělo používat? Informace v té knize je zkrátka špatně. Viz např. definici zde

To ja nevim proc, prave proto se ptam. Definici slova dobre znam, jen me proste zajimalo, proc by se to nemelo tak pouzivat a proc by se melo jednat o tzv. cechismus. Tot vse.

Nevím, proč je to v této učebnici, když ve slovnících to je jasně spolužák.

http://oald8.oxfordlearnersdictionaries.com/…ry/classmate
http://www.merriam-webster.com/…ry/classmate
http://www.ldoceonline.com/…ry/classmate
http://dictionary.cambridge.org/…sh/classmate?…

Že by nějaká zkostnatělá informace?

Napr. aj slovo playmate má rozdielne výrazy

Obecně ta kniha Dona Sparlinga se musí brát s velkou rezervou. Z toho, co jsem už u něho četl, jsem nabyl ten dojem ještě před tímto. Tím mě ovšem dorazil.

Možná je to jeden z těch rodilých mluvčích…

Prosím používejte raději materiály, které mají nějakou autoritu. Slovníky apod. jsou založeny na výzkumu, na korpusu… ne na pocitu jednoho z cca čtyř set milionů rodilých mluvčích.

(No, totéž platí i pro naše stránky. Důvěřuj, leč prověřuj. Slovníky jsou na internetu zdarma, proč si tam případně něco neověřit, když mám pochybnosti. )

Můžu vědět, co je na té informaci od D. Sparlinga tak strašně špatně? Něco, co by člověka mohlo dokonce dorazit?

Absolútne súhlasím so Swimmerom.

Osobne sa nestotožňujem s tvrdením, že kniha English or Czenglish? Jak se vyhnout čechismům v angličtině od D. Sparlinga je na takej úrovni, že ju musíme brať s rezervou – v mojich očiach je to dosť… Mňa osobne dorazí 10 a viac pív, ale táto knihy od D. Sparlinga (asi) nie. Bol by som vďačný za viac relevantných dôkazov o amatérstve tohto autora, aby ma presvedčili Vašim tvrdeniam uveriť, a tak sa začať riadiť heslom: “Používejte raději materiály, které mají nějakou autoritu.”, čo sa týka vo vzťahu k tejto knihe. Vrelá vďaka!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 11 lety

Můžu vědět, co je na té informaci od D. Sparlinga tak strašně špatně? Něco, co by člověka mohlo dokonce dorazit?

Když tvrdí, že něco, co je ve slovnících jasně OK, je čechismus, tak je to špatně. Nemyslíte? Už jsme to tu řešili několikrát. Je možné, že to myslel dobře, ale podání, že CLASSMATE se nepoužívá ve významu spolužák, to je prostě mimo.

Např. příkladová věta ve slovníku Merriam Webster:
She invited all of her classmates to her birthday party.

Je jednoduché dělat takové generalizace… určitě jsem se jich už taky několikrát dopustil… ale prostě to tak není.

A jak jsem říkal, už se tato kniha tady několikrát řešila. Obsahuje spoustu cenných informací, ale také nepřesnosti a zbytečné generalizace.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marecek vložený před 11 lety

Absolútne súhlasím so Swimmerom.

Osobne sa nestotožňujem s tvrdením, že kniha English or Czenglish? Jak se vyhnout čechismům v angličtině od D. Sparlinga je na takej úrovni, že ju musíme brať s rezervou – v mojich očiach je to dosť… Mňa osobne dorazí 10 a viac pív, ale táto knihy od D. Sparlinga (asi) nie. Bol by som vďačný za viac relevantných dôkazov o amatérstve tohto autora, aby ma presvedčili Vašim tvrdeniam uveriť, a tak sa začať riadiť heslom: “Používejte raději materiály, které mají nějakou autoritu.”, čo sa týka vo vzťahu k tejto knihe. Vrelá vďaka!

Nic jsem neřekl, že je to amatér. Vzdělání má vyšší než já.

Neříkám, že máte věřit mým tvrzením… naopak. Věřte slovníkům. Těm, co mají nějakou váhu. Když řeknu něco já a máte pochybnosti, vyhledejte si to. Já všechnu moudrost světa nepobral, nejsem rodilý mluvčí. Když něco tvrdím, je to něco, co jsem si sám musel nastudovat nebo jsem se s tím osobně setkal.

Spolehlivý zdroj by měl obsahovat citace. Pokud Sparling jako akademik tvrdí, že je to nesprávně, měl by to podložit citací. Citace nepoužívá, takže jsou to spíše jeho dojmy a domněnky a osobní zkušenosti, které mohou být značně subjektivní.

Jeho příručka není tedy psaná jako akademická práce ale prostě zkušenosti Kanaďana v ČR.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 11 lety

Můžu vědět, co je na té informaci od D. Sparlinga tak strašně špatně? Něco, co by člověka mohlo dokonce dorazit?

Ověřoval jste si to jinde? Říká i jiný zdroj, že se CLASSMATE takto nepoužívá?

Jinak mě rodilí mluvčí už tvrdili ledacos, i ti vzdělaní, i ti, co studovali PhD v oboru angličtina. např. to, že PUSSY ve významu ‘slaboch’ je velmi neslušné slovo. Nesmysl. Nebo že NOT SO … AS je čechismus. Nesmysl. Atd atd.

Stačí naučit se prověřovat.

Rozumiem. Ja som na internete našiel inú verziu v tejto knihy, kde už veta “Přestože slovo classmate existuje, neoznačuje se jím běžně někdo, s kým žák právě teď chodí do třídy.” nie je. Toto vysvetlenie stále nevystihuje pravdu, ale ja už na ňom až tak zlú informáciu nevidím. Obrázok som uploadol TU

 

Vlákno je zamčené. Nelze do něj přispívat.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.