Help for English

I've been/gone

 

Sorry, I'm late. I've been/gone to the library. ?? gone or been?

Mělo by být been. Gone by vyjadřovalo, že tam stále jste.

Nevím jak v AmE a dalších variantách angličtiny, ale v BrE se používá present perfect s gone výhradně ve 3. osobě jednotného čísla. Tj. pro osobu she/he's gone.

V tvém případě bych použil been.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jiri vložený před 8 lety

Nevím jak v AmE a dalších variantách angličtiny, ale v BrE se používá present perfect s gone výhradně ve 3. osobě jednotného čísla. Tj. pro osobu she/he's gone.

V tvém případě bych použil been.

Já jsem myslel, že když třeba na lístek napíšeš, šel jsem do knihovny a necháš na stole. Někdo přijde a vidí:
I have gone to the library. (Šel jsem do knihovny.)

Mě to dává v 1.osobě smysl. Mýlím se?

Ve věte Kate je samozřejmě I have been to the library.

Nechci tu vest zadne spory, gramaticky je dana veta naprosto v poradku, kdyz jsem se pred roken ptal Brita, ktery se mnou pracoval, rikal ze se to pouziva pro 3. osobu j. c. Je dost mozne, ze to byla jen jeho osobni preference.

Rovnez jsem taky nikdy od nikoho neslysel vetu I/you/we have gone.

Rozhodne si tuhle informaci jeste overim, at necemu slepe neverim.

Něco takového slyším prvně. Není přece sebemenší důvod, proč by se sloveso GO používalo v předpřítomným časem jen v některých osobách.

I've been to the library – byl jsem tam, vrátil jsem se
I've gone to the library – odešel jsem tam, jsem tam

Např. na lísteček na dveře klidně napíšete GONE TO THE LIBRARY, což je okleštěné I'VE GONE TO…

Prostě HAVE/HAS GONE můžete použít v jakékoliv osobě, jednotném i množném čísle.

Možná Brit myslel, že jen ve třetí osobě používáme HAS. :-) To by totiž měl pravdu. V ostatních používáme HAVE.

Prekvapuje me ze nenabizite moznost past simple. Proc bych nemohl rici I WAS (WENT) TO THE LIBRARY. Kdyz v dobe kdy se omouvam za spozdeni je ta moje navsteva knihovny uz v minulosti.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od JiM_cz vložený před 8 lety

Prekvapuje me ze nenabizite moznost past simple. Proc bych nemohl rici I WAS (WENT) TO THE LIBRARY. Kdyz v dobe kdy se omouvam za spozdeni je ta moje navsteva knihovny uz v minulosti.

Protože to má dopad na přítomnost.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.