Help for English

Učitelství AJ na SŠ - uplatnění

 

Chtěla bych jít studovat angličtinu na MUNI a pak pokračovat v NMgr. učitelství. Zajímalo by mě, jestli někdo neví, zda bych se uplatnila, zda by mě někde na škole vzali, kdybych měla jen tu jednu aprobaci? Co tak vím, většina učitelů má dva předměty, má vůbec cenu studovat to učitelství AJ? Moc by mě to bavilo, ale nerada bych skončila na pracáku.

Ráda bych šla studovat (a následně učit) i češtinu, ale to bohužel nejde kombinovaně a já mohu studovat jen při práci.

Případně, nevíte, jestli bych mohla učit i třeba němčinu, kdybych měla vystudovaný jen obor Učitelství AJ a z němčiny C2 certifikát?

To s tou němčinou to nevím, ale s o tom zda učit můžete pouze s jednou aprobací Vám klidně odpovím. Říká se, že lepší jsou 2 aprobace a najdete lépe uplatnění, ale na druhou stranu na naší škole (která je docela velká) je dost lidí na angličtinu, kteří mají pouze aprobaci na angličtinu a učí pouze ji. Potom tady jsou další angličtináři, kteří mají 2 aprobace, ale učí stejně jenom angličtinu. Takže nevidím problém

Pokud budete mít vystudované jednooborové pedagogické studium angličtiny a k tomu budete mít také C2 z němčiny, na dodělání aprobace na NJ vám bude stačit didaktický kurz v délce cca 60 hodin. Tento kurz pořádá například NIDV. No a není žádné tajemství, že na malých školách učitelé pořád učí a budou učit neaprobovaně VV, PV, OV atd. atd. Kde by ředitelé ty čtvrt-úvazkové učitele měli pořád brát, že?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od andreaf vložený před 8 lety

Pokud budete mít vystudované jednooborové pedagogické studium angličtiny a k tomu budete mít také C2 z němčiny, na dodělání aprobace na NJ vám bude stačit didaktický kurz v délce cca 60 hodin. Tento kurz pořádá například NIDV. No a není žádné tajemství, že na malých školách učitelé pořád učí a budou učit neaprobovaně VV, PV, OV atd. atd. Kde by ředitelé ty čtvrt-úvazkové učitele měli pořád brát, že?

Moc Vám děkuju, tohle jsem nevěděla. To je moc dobrá zpráva.

Ještě otázka – nevíte, jaká úroveň je pro to potřeba? Psala jsem C2, ale šel by ten kurz udělat (a pak učit) i kdybych byla jen na C1?

Všechno potřebné ohledně kvalifikace najdete v Zákoně o pedagogických pracovnících, učitelé jazyků jsou tuším v paragrafu 12. Zkouška C1 je pro všechny stupně škol podle něj dostačující. Jo a nejdůležitější informace – rozhodující slovo má vždy ředitel školy. Česká školní inspekce, která do školy dorazí tak zhruba/ možná jednou za pět let, mu může nedostatky kolem aprobace vytknout a výtky uvést do své zprávy, ale to je asi tak jediné, co s tím můžou dělat. Vadit to může ještě zřizovateli školy, na základě zmíněné zprávy, ale prakticky vzato, kdo by se neaprobovanou občankou v Horní Dolní zabýval.

doplnila bych, že pedagogické fakulty v programech celoživotního vzdělávání nabízejí učitelům akreditované kurzy sloužící k rozšíření aprobace. Problém je možná cena, cca 5 – 20 tisíc a samozřejmě to, že nabídka nejbližší pedagogické fakulty, kam můžete jako pracující učitel dojíždět, vás nemusí oslovit. Hodně štěstí :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.