Help for English

Zkušenosti ze studia AJ

 

Chtěl bych poprosit autory těchto stránek (samozřejmě i dalších lidí), zda by mohli napsat, jak se postupně dostávali v AJ dále, a jaké největší úskalí museli obejít. Jak dlouho jim trvalo dostat se např. na úroveň B2 či jaké rozmezí je nejnáročnější (předpokládám že mezi C1 a C2). Tyto zkušenosti bychom určitě využili a budeme za ně všichni (já tedy určitě) vděční!

Pro mne byl zlomem přechod mezi školní angličtinou a tou skutečnou. Knihy, filmy atd. Tam někde vidím ten schod mezi úrovněmi B a C.
Bylo poměrně obtížné přejít od předžvýkaných materiálů k věcem, které člověka sice bavily, ale zpočátku jim skoro vůbec nerozuměl.

Cauky Lucia, pre mna bolo najvacsie uskalie prekonat strach a ostych z hovorenia, ktory sa da prekonat asi len tak, ze to budeme skusat a nebudeme na seba prilis kriticki, i ked budeme pri tom robit chyby, tie su uplne prirodzenou sucastou daneho procesu. : ) Je dobre mat niekoho, s kym ten ostych mozeme prekonat – napr. doucovatela, kamosa na skype, pripadne si skusit hovorit nahlas sam so sebou, rozmyslat si sam pre seba nahlas (asi radsej osamote, aby sme neposobili schizofrenicky ; )). Cas, za aky pokrocis je individualny, no urcite plati, ze cim viac sa budes tomu jazyku venovat akymkolvek sposobom (idealne roznymi sposobmi), tym rychlejsie sa v nom zdokonalis, tak je to napokon so vsetkym. Nenechaj sa odradit tym, ak to trva dlhsie, hoci aj niekolko rokov (aj tak nepoznam cloveka, ktory by si povedal, ze uz viem vsetko perfektne a uz nemusim ani prstom pohnut ; )). Pokial ide o sposoby/postupy, suhlasim s Frantom, ze napr. citanie knih/casopisov/no­vin/online clankov/blogov atd., pozeranie TV/filmov/seri­alov/youtube videi/rozhovo­rov/dokumentar­nych videi atd. je strasne super, pretoze pri tom si ani neuvedomujes, ze sa vlastne ucis a este sa pri tom aj bavis – najdi si sama ten sposob, kt. ta bavi. Na zlepsenie pisania si mozes viest dennik, pisat basnicky/blog/po­viedky/najst si pen pal – kamosa na pisanie/ cokolvek. Jedna z naj veci su urcite pesnicky a prekladanie si ich textov, pricom pri ich spievani si krasne precvicujes aj vyslovnost. V dnesnej dobe je tych moznosti strasne vela, existuju rozne interaktivne programy na CD/DVD, jazykove kurzy ci uz fyzicke alebo online, rozne hry, portaly – ako je aj tento super portal, na kt. sa mozeme na cokolvek spytat, dalej mobilne aplikacie, programy, kt. ti opravia/prelozia text, rozne metody vyucby atd. Ucenie sa jazyka zdaleka nemusi prebiehat len s ucebnicou a slovnikom. Vsetky PC/mobilne nastavenia si mozes zmenit na angl., mozes pocuvat podcasty, akekolvek poznamky (nakupny zoznam/pripomienky atd.) si mozes pre seba pisat v angl., premyslat v anglictine, skratka cokolvek … take your pick : ) Good luck : )

Donedávna som sa angličtine venovala tak, že som sa zobrala slovíčko zo slovníka, vypísala všetky jeho významy, naučila sa ich naspamäť a potom som ich hľadala v reálnom živote. Je to dobrá metóda, ale iba ak má človek v pláne žiť aspoň 150 rokov. :-)

Potom som videla jedno video človeka neurológa, ktorý vysvetlil ako funguje mozog pri učení sa akéhokoľvek cudzieho jazyka, a akým spôsobom funguje funkcia pamäte.

Bezpečne, rýchlo a navždy sa naučíme také slovíčko, ktoré práve potrebujeme. V čím súrnejšej a kritickejšej situácii, tým lepšie. Také nám vôjde do inej oblasti mozgu ako do tej, keď sa učíme len tak pohodovo.

Ja si každý deň nasimulujem nejakú otázku, aká zaznieva na IELTS skúškach (Aké je Vaše obľúbené jedlo, kniha, seriál, krajina, voľnočasová aktivita, … ? Prečo ? ) a odpovedám si na ne ako kandidát na skúške a rozvíjam odpovede.

To je práve tá situácia, keď sme v “úzkych”, pretože sme na skúške, za ktorú sme si “zaplatili.”

Adriana, nepamatas si meno toho neurologa alebo ako sa to video volalo, ze by sme si to aj my kukli? : )

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Vero123 vložený před 6 lety

Adriana, nepamatas si meno toho neurologa alebo ako sa to video volalo, ze by sme si to aj my kukli? : )

Ahoj Vera, bolo to už dávnejšie, pokúsim sa pohľadať. Meno si nepamätám, bola to nejaká konferencia, kde bol pozvaný.

oki, jasne, ved ak sa ti podari to najst, bude to super, a ak aj nahodou nie, nic sa nedeje, dakujeme : )

Odkaz na příspěvek Příspěvek od luciarakan vložený před 6 lety

Chtěl bych poprosit autory těchto stránek (samozřejmě i dalších lidí), zda by mohli napsat, jak se postupně dostávali v AJ dále, a jaké největší úskalí museli obejít. Jak dlouho jim trvalo dostat se např. na úroveň B2 či jaké rozmezí je nejnáročnější (předpokládám že mezi C1 a C2). Tyto zkušenosti bychom určitě využili a budeme za ně všichni (já tedy určitě) vděční!

Přechod mezi úrovní B a C je často diskutované téma. Souhlasím s Frantou, že je to asi nejnáročnější část cesty. Rozdíl mezi C1 a C2 je pak podle mě nejobtížněji uchopitelný a definovatelný.

Důležitý je samozřejmě intenzivní kontakt s jazykem ve formě čtení a poslechu, což je od úrovně B2 už snadnější. Často se doporučuje poslouchat a číst AKTIVNĚ. Tím se myslí to, že jazyk nevnímáte pouze pasivně, ale nějak se do celé věci zapojujete.

Např.
Pokud vás zajímá jakákoliv oblast lidské činnosti (marketing, sebe rozvoj, fitness atd.), najděte si třeba nějaký online kurz/youtube kanál a sledujte videa. Do toho si ale pište poznámky, účastněte se diskusí ve fórech, vyhledávejte další zdroje na dané téma a kriticky je srovnávejte. Časem vám pak ani nepůjde o angličtinu, ale bude vás zajímat především obsah a AJ bude skvělá přidaná hodnota.

A ještě video od Lydky Machové, které vlastně říká téměř to samé. :)
https://www.youtube.com/watch?…

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.