Slova končící na -WARE a -WEAR
V některých zdrojích se uvádí, že -ware a -wear jsou přípony. Slova, která takto končí jsou však přesněji složená slova (compounds). Slova ware i wear totiž mohou stát samostatně jako podstatná jména.
Pro studenty může být ovšem matoucí už třeba jen to, že koncové ware a wear se vyslovuje naprosto stejně – v britské angličtině /weə/ a v americké /wer/ .
-ware
Koncové -ware /weə/ se používá při popisu skupiny věcí, které mají něco společného. Například věci vyrobené z nějakého materiálu, nebo věci, které se používají na specifickém místě. Nejčastěji se pak jedná o předměty, které najdete v domácnosti a souvisí hlavně s vařením a stolováním.
Na tato slovíčka narazíte hlavně při nakupování, protože hromadně označují velké množství nádobí či pomůcek. Tato složená slova mají jako základ dnes již méně používané podstatné jméno wares /weəz/ = zboží (často prodávané jinde než v klasických obchodech).
glassware/'glɑ:sweə/ = nádobí ze skla
cookware/'kʊkweə/ = nádobí na vaření
bakeware/'beɪkweə/ = nádobí na pečení
ovenware/'ʌvnweə/ = varné nádobí
kitchenware/'kɪtʃənweə/ = kuchyňské nádobí
tableware/'teɪblweə/ = stolní nádobí, servis
silverware/'sɪlvəweə/ = příbory (am.)
flatware/'flætweə/ = příbory (am.)
picnicware = nádobí na piknik
partyware = nádobí na jedno použití
Zdaleka ne všechna slovíčka končící na -ware jsou ovšem předměty z kuchyně či jídelny. Například giftware označuje dárky (výrobky určené převážně k prodeji jako dárky či suvenýry). Slovo labware například označuje laboratorní pomůcky. Slovo hardware označuje výrobky ze železa (nebo technické vybavení počítače).
Další skupinou slovíček jsou pak výrazy spojené s počítačem. Asi všichni znáte software (programy). Patří sem ale taky například adware (programy s reklamou) či shareware (programy, které je možné si stáhnout zdarma, ale mají omezené funkce) *1.
-wear
Dnešní druhá skupina slovíček nepotřebuje příliš vysvětlování. Základem je slovíčko wear /weə/ = nosit, mít na sobě. I zde narazíte na podobná slovíčka často při nakupování, proto jsou většinou vnímána jako formálnější.
underwear/'ʌndəweə/ = spodní prádlo
menswear/'menzweə/ = pánské oděvy
womenswear/'wɪmɪnzweə/ = dámské oděvy
swimwear/'swɪmweə/ = koupací oděvy, plavky
eyewear/'aɪweə/ = brýle a čočky
footwear/'fʊtweə/ = obuv
knitwear/'nɪtweə/ = pletené oděvy
loungewear/'laʊndʒˌweə/ = oblečení na doma
sleepwear/'sli:pweə/ = noční prádlo, oblečení na spaní
activewear = sportovní oblečení
athleticwear = sportovní oblečení
Kromě složených podstatných jmen zmíněných výše, která se píší jako jedno slovo, je možno setkat se i s psaním zvlášť. Jsou to například tato spojení:
men's wear = pánské oděvy
women's wear = dámské oděvy
children's wear = dětské oblečení
evening wear = společenské oděvy
casual wear = neformální oblečení
leisure wear = oblečení na volný čas
formal wear = formální oblečení
bridal wear = svatební šaty
maternity wear = oblečení pro těhotné
designer wear = značkové oblečení
- share = sdílet