Help for English

Chaos v minulých časech

 

Ahojky, snažím se již delší dobu naučit minulé časy, ale stále v nich nějak dělám chyby . Jak se časy tvoří, tak to vím bez problémů, ale kdy a který správně použít, je už pořádný oříšek. Nemáte někdo nějakou pomůcku nabo trik, jak si v tom udělat pořádek??? Berličky typu yesterday-minulý prostý čas, recently-předpřítomný čas jsou mi jasné, ale i tak jsou vyjímky …
Díky

No:

1. Předpřítomný čas jednoduchý vs. 2. minulý čas prostý:

U předpřítomného se věta týká a) nedávné minulosti; b) změn; c) dosažených skóre:

A) This shop has recently been opened. – Tehle obchod byl nedávno otvořený.
B) I've changed my mind. – Změnil jsem názor. (Předtím jsem mal jiný, takový už zanikl)
C) He's driven the car. – Už jezdil s autem. (Tohle zatím dosáhl, dosažené skóre)

U minulého sa věta týká jenom minulosti.

Shakespear wrote a lot of books. – Shakespear naspal mnoho knih. (On již nežije, tedy nenapíše delší)
Yesterday, I lost my keys. – V minulosti (včera) jsem ztratil klíče. (Věta se týká minulosti)
I saw him at the party. – Na párty. = Minulost.

Hlavní rozdíl:
1.) Když se věta týká přítomnosti, nebo krátké minulosti, dosažených skóre anebo změny – použijeme předpřítomný čas
2.) Když vo větě nalezete příslovkové určení pro minulost (last year, yesterday, ago … POZOR! nemylte si: last year (month…) – in the last year (month…)), anebo se věta týká minulosti (nebo chcete vyjádřit něco v minulosti) použijeme minulý čas.

Chyba: 2.) – použijeme minulý čas

to Janský:
Vlastní příspěvky máte možnost si sám opravit, na žluté liště napravo vedle Vašeho nicku je na to ikonka (možná jste si nevšiml). Někdo by mohl přehlédnout Vaši opravu a bylo by to matoucí.

No, zkuste si rovnou přečíst článek o předpřítomném a minulém čase… Najdete ho v sekci GRAMATIKA.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.