Help for English

O srdci a duši anglofilů:-)

 

Tak se nám blíží Vánoce… V uších mi zní poslední CD Enyi „And Winter Came“… a tak mě napadá hodit sem pár dotazů, které by nás vnesli do angličtiny také trochu jinak, než skrze různé názvy testů, zkoušek, jazykových škol apod. Pojďme si popovídat o tom, co nás na anglofonní kultuře baví nejvíce, či naopak, co se nám nejvíce zajídá…

Třeba pár otázek napoví:

1/ Která byla vaše první anglická kniha (román, novela, povídka…), kterou jste zvládli přečíst v originále do konce?

2/ Která anglická kniha (román, novela, povídka) vám otevřela srdce?

3/ Který anglofonní zpěvák či skupina vám pomohla vhlédnout do tajů angličtiny (učili jste se jejich texty, překládali jste si je, poušteli jste si je stále dokola)?

4/ Který anglofonní film jste jako první dokoukali do konce v originále bez titulků (pokud se pamatujete)?

5/ Který anglofonní film vám otevřel srdce?

6/ Který anglofonní TV či rozhlasový pořad jste si dosud zamilovali či jej stále pravidelně posloucháte?

7/ Které anglofonní periodikum vám je blízké?

8/ Co se vám líbí na anglických rodilých mluvčích a co zas ne?

9/ Máte nějaký oblíbený pokrm, pod nímž se vám vždy vybaví vzpomínky na „starou dobrou Anglii“ či USA aj.

Otázky klidně mohou přibývat, pokud někoho napadne něco navíc, a máte-li chuť sem hodit své zkušenosti… :-D

A protože jsem ten kdo se ptá, asi bych měla začít s odpověďmi od sebe :-D

1/ Která byla vaše první anglická kniha (román, novela, povídka…), kterou jste zvládli přečíst v originále do konce?

Jerome K. Jemome „Three Men in a Boat“: http://en.wikipedia.org/…en_in_a_Boat

2/ Která anglická kniha (román, novela, povídka) vám otevřela srdce?

Truman Capote „A Christmas Memory“ (Vánoční vzpomínka): http://www.geocities.com/…ristmas.html
Nádherná povídka, jež se hodí právě do těchto dní:-)

3/ Který anglofonní zpěvák či skupina vám pomohla vhlédnout do tajů angličtiny (učili jste se jejich texty, překládali jste si je, poušteli jste si je stále dokola)?

Sting, Sienad O´Connor, Clannad, Suzanne Vega

4/ Který anglofonní film jste jako první dokoukali do konce v originále bez titulků (pokud se pamatujete)?

„Orlando“ podle Virginie Woolfové: http://en.wikipedia.org/wiki/Orlando_(film)

5/ Který anglofonní film vám otevřel srdce?

Podle Steinbecka: „Of Mice and Men“ (O myších a lidech) od Garyho Sinise s Johnem Malkovichem a Gary Sinisem v hlavních rolích: http://www.imdb.com/…e/tt0105046/

6/ Který anglofonní TV či rozhlasový pořad jste si dosud zamilovali či jej stále pravidelně posloucháte?

Před lety „On the air“ na Channel 4 a „Outlook“ na BBC (ten už bohužel neběží, místo něj teď ráda poslouchám „Strand“: http://search.bbc.co.uk/search?…)

7/ Které anglofonní periodikum vám je blízké?

„The Economist“ a někdy „Guardian“ a jeho redaktory moderovaný Mezinárodní festival spisovatelů zde v Praze

8/ Co se vám líbí na anglických rodilých mluvčích a co zas ne?

Jelikož to zahrnuje hodně široké spektrum, líbí se mi hlavně ta variabilita charakterů, z níž si mohu vybírat. U Angličanů mě nepřestává překvapovat, jak by všude, kam šlápnou, rádi ostatní „civilizovali k obrazu svému“… U Američanů, jak je všechno fine, i když to fine není… U Jihoafričanů, jak jsou na sebe veskrze tvrdí, aby přežili… U Kanaďanů, jak vždy zdůrazní, že nejsou Američani:-)

9/ Máte nějaký oblíbený pokrm, pod nímž se vám vždy vybaví vzpomínky na „starou dobrou Anglii“ či USA aj.

Brownies
http://allrecipes.com/…/Detail.aspx

A samozřejmě kvalitní černý čaj – zde v ČR nejlépe ten v síti Marks and Spencer

Merry Christmas and Happy New Year!!! :-D

Zdravím,
na podmnožinu otázek rád odpovím, případně si je trochu upravím :-).

1/ Která byla vaše první anglická kniha (román, novela, povídka…), kterou jste zvládli přečíst v originále do konce?
Asi „The Bourne Identity“ by Robert Ludlum – en.wikipedia.or­g/wiki/Bourne_I­dentity
Od té doby jsem přečetl románů asi dvanáct s tím, že jak se zlepšuju, tak si je logicky užívám čím dál víc :-). A asi dvacet mi jich ještě čeká v knihovně a přikupuju další.

2/ Která anglická kniha (román, novela, povídka) vám otevřela srdce?
Chystám se na „The Road“ by Cormack McCarthy (na HFE je ukázka) – en.wikipedia.or­g/wiki/The_Ro­ad – kolega říkal, že u ní brečel jako kluk, tak to se asi taky neubráním.

3/ Který anglofonní zpěvák či skupina vám pomohla vhlédnout do tajů angličtiny?
Dřív jsem taky poslouchal dost Suzanne Vega. Dále asi Alanis Morissette.

4/ Který anglofonní film jste jako první dokoukali do konce v originále bez titulků (pokud se pamatujete)?
Asi trojice „The Bourne Identity / Supremacy / Ultimatum“, ale koukal jsem na ně několikrát a tudíž je znám skoro nazpaměť, tak se to asi nepočítá :-).

5/ Který anglofonní film vám otevřel srdce?
Možná film „Stardust“ (Hvězdný prach) – en.wikipedia.or­g/wiki/Stardus­t_(2007_film) – svou poetičností, případně snad dvojice TV minisérií „Dune“ a „Children of Dune“ by Frank Herbert – en.wikipedia.or­g/wiki/Frank_Her­bert%27s_Dune a en.wikipedia.or­g/wiki/Frank_Her­bert%27s_Chil­dren_of_Dune

6/ Který anglofonní TV či rozhlasový pořad jste si dosud zamilovali či jej stále pravidelně posloucháte?
V poslední době posouchám spíš audioknihy, a to mě bezkonkurenčně zaujal román „The Summons“ by John Grisham – www.audioeditions.com/…pcode/N8R463 – takže vážně uvažuju, že si z englishbooks.cz objednám snad všechny jeho romány, které tam mají, abych si to užili „očima“ :-)

I já zdravím! A děkuji za přispění:-) Podívala jsem se na ten odkaz na „The Road“ a všimla si, že v roce 2009 by to mělo být i k vidění v kinech… Na čtení už teď člověku moc času nezbývá, ale i jako film by to mohlo být poutavé…

Vidím, že je tato stránka na diskusním fóru průběžně pročítána… Nebojte se přispět – aspoň se ukáže, co pro koho angličtina a s ní spojená kultura představuje… Snad to není jen o testech, překladech, výuce:-) Bylo by fajn, kdyby se tu na to téma rozhořela diskuse… Nepokládáte si někdy otázku, proč právě angličtina je „momentálně“ jazykem vyvoleným… Neprali jste se někdy s myšlenkou, že byste chtěli prožít život bez angličtiny, ale chcete-li se prosadit v současném světě, že vám nic jiného nezbývá, než si ten jazyk zamilovat, a ne s ním bojovat… Vím, že sem přispívají mladší ročníky, které toto dilema nemusí řešit… I to, že brzy to nebude British English versus American English, leč jen o World Pidgin English, jež se postupně stane kodifikovanou normou:-)

Zde je moje podmnožina. :-)

*1/ Která byla vaše první anglická kniha (román, novela, povídka…), kterou jste zvládli přečíst v originále do konce?*[br]
Frank Herbert: DUNE MESSIAH[br][br]

*2/ Která anglická kniha (román, novela, povídka) vám otevřela srdce?*[br]
C. S. Lewis: THE CHRONICLES OF NARNIA[br][br]

*3/ Který anglofonní zpěvák či skupina vám pomohla vhlédnout do tajů angličtiny (učili jste se jejich texty, překládali jste si je, poušteli jste si je stále dokola)?*[br]
R.E.M.[br][br]

*4/ Který anglofonní film jste jako první dokoukali do konce v originále bez titulků (pokud se pamatujete)?*[br]
Pink Floyd: THE WALL[br][br]

*5/ Který anglofonní film vám otevřel srdce?*[br]
FORREST GUMP[br][br]

1/ Která byla vaše první anglická kniha (román, novela, povídka…), kterou jste zvládli přečíst v originále do konce?

Digital fortress

2/ Která anglická kniha (román, novela, povídka) vám otevřela srdce?

Digital fortress

3/ Který anglofonní zpěvák či skupina vám pomohla vhlédnout do tajů angličtiny (učili jste se jejich texty, překládali jste si je, poušteli jste si je stále dokola)?

Linkin park, coldplay

4/ Který anglofonní film jste jako první dokoukali do konce v originále bez titulků (pokud se pamatujete)?

Stargate Atlantis episodes :)

5/ Který anglofonní film vám otevřel srdce?

Matrix

6/ Který anglofonní TV či rozhlasový pořad jste si dosud zamilovali či jej stále pravidelně posloucháte?

Stargate Atlantis, The Big Bang Theory, Prison Break…

7/ Které anglofonní periodikum vám je blízké?

Co je to periodikum? Časopisy? :)

8/ Co se vám líbí na anglických rodilých mluvčích a co zas ne?

Angličtina :)

9/ Máte nějaký oblíbený pokrm, pod nímž se vám vždy vybaví vzpomínky na „starou dobrou Anglii“ či USA aj.

Americká pizza, pizza'n'chips

:-D

to Seqwence: ano, periodikum jsou i časopisy – tiskovina, vydávaná v nějakém pravidelném intervalu… Ale to určitě víte :-D Jinak texty Coldplay mám též ráda.

na Digital Fortress je zde dobrá recenze:

http://www.danbrown.com/…reviews.html

1/ Která byla vaše první anglická kniha (román, novela, povídka…), kterou jste zvládli přečíst v originále do konce?

Byla to knižečka o Agátě Christie, kterou mi zapůjčila kolegyně. Dvě cesty do práce a zpět a nebylo co řešit.



2/ Která anglická kniha (román, novela, povídka) vám otevřela srdce?

Ernest Hemingway: Stařec a moře.



3/ Který anglofonní zpěvák či skupina vám pomohla vhlédnout do tajů angličtiny (učili jste se jejich texty, překládali jste si je, poušteli jste si je stále dokola)?

Britská kapela Marillion.

br>
4/ Který anglofonní film jste jako první dokoukali do konce v originále bez titulků (pokud se pamatujete)?

Na film jsem ještě nedozrál :-), ale seriál třetí serie Little Britain vysílaná BBC Prime (orginál bude už zítra pod stromečkem :-) ).



5/ Který anglofonní film vám otevřel srdce?

The Showshank Redemption.



6/ Který anglofonní TV či rozhlasový pořad jste si dosud zamilovali či jej stále pravidelně posloucháte?

BBC World. BBC Prime bohužel kabelovka stáhla. Také Show Davida Lettermana na AXN. Dále pak Little Britain, Hallo, Hallo, Yes Minister, Prison Break, My family, ..



7/ Které anglofonní periodikum vám je blízké?

Chodím na stránky The New Yorker, nic tištěného. Výjímkou je National Geographic, ale mám jen jedno číslo.



8/ Co se vám líbí na anglických rodilých mluvčích a co zas ne?

Líbí se mi bezprostřednost, sebevědomí, odhodlání, odvaha poznávat nové lidi, zvyky, kraje (týká se to těch, co jsem měl možnost poznat)



9/ Máte nějaký oblíbený pokrm, pod nímž se vám vždy vybaví vzpomínky na „starou dobrou Anglii“ či USA aj.

Pudding a rebarbora. 

Určitě děkuji za další množiny a podmnožiny do anglické kulturní rovnice :-D

Marillion a jejich „Marbles“ mají hodně co do sebe. Objevila jsem je také díky „chatu“ a myslím, že mají co říct. O Pink Floydech nemluvě!

S anglickým puddingem mám jednu veselou příhodu:

Kdysi dávno nám byl dovezen přáteli z JAR v takovém tom polotovarovém vydání a můj tatínek se hodně divil, že je takový divně suchý a vůbec, že je úplně nepoživatelný a nedá se srovnat s tím „naším českým“ pudingem. No, zapomněl ho totiž uvařit :-D Jinak domácí vlastnoručně připravený, šest hodin v parní lázni vařený a staročeskou vánoční muzikou polévaný je prostě k nakousnutí! :-D

Tak taky zkusím :)

1/ Která byla vaše první anglická kniha (román, novela, povídka…), kterou jste zvládli přečíst v originále do konce?

-Stephen King: The girl who loved Tom Gordon

2/ Která anglická kniha (román, novela, povídka) vám otevřela srdce?

-Nevím co si představit pod pojmem „otevřela srdce“, ale kniha která mě opravdu dostala byla Catch 22 od Josepha Hellera

3/ Který anglofonní zpěvák či skupina vám pomohla vhlédnout do tajů angličtiny (učili jste se jejich texty, překládali jste si je, poušteli jste si je stále dokola)?

– Dream Theater, Pain of Salvation (to jsou sice Švédi, ale texty mají naprosto úžasné), Rush – mohl bych pokračovat je jich opravdu hodně a jen jednu skutečně uvěst nemohu

4/ Který anglofonní film jste jako první dokoukali do konce v originále bez titulků (pokud se pamatujete)?

– mám takový pocit, že to bylo Back to the Future – celá trilogie … ale tím si teď skutečně nejsem jistý :)

5/ Který anglofonní film vám otevřel srdce?

-Tady se zdovolením připojím k Georgovi :) – The Shawshank Redemption – naprosto nejhlubší filmový zážitek mého života a poslední půl hodina tohoto filmu je něco slovy nepopsatelného + musím ještě uvést Dead Poets Society – téže výborný film s výborným Robinem Williamsem plný neskutečných životních mouder.

6/ Který anglofonní TV či rozhlasový pořad jste si dosud zamilovali či jej stále pravidelně posloucháte?

Tohle by bylo na dlouho.

*1/ Která byla vaše první anglická kniha …), kterou jste zvládli přečíst v originále do konce?*První, co jsem kdy takhle četla byla nějaká zkrácená krimi povídka, ale první kniha, kterou jsou poctivě dočetla byla Sorceress od Celie Rees v 7./8. třídě.

2/ Která anglická kniha (román, novela, povídka) vám otevřela srdce? Dracula – Bram Stoker (nevím proč, ale tahle odpověd mě rozesmívá :) a možna Christmas Carol od Dickense

3/ Který anglofonní zpěvák či skupina vám pomohla vhlédnout do tajů angličtiny (učili jste se jejich texty, překládali jste si je, poušteli jste si je stále dokola)? Evanescence, Linkin Park, Leann Rimes (ano, taky nevím, jak to jde k sobě =)

4/ Který anglofonní film jste jako první dokoukali do konce v originále bez titulků (pokud se pamatujete)? Myslím, že to byl Solaris, ale rozhodně později, než 2002, kdy vyšel :-D

5/ Který anglofonní film vám otevřel srdce? Mně do ted filmy v angličtině dokážou pořádně nadchnout, napolsedy jsem prvně viděla Devil wears prada a rozplívala jsem se nad anglickou verzí (mnohem lepší, než dabing)…

6/ Který anglofonní TV či rozhlasový pořad jste si dosud zamilovali či jej stále pravidelně posloucháte? BBC Drama (vždy jsem milovala poslouchat zdramatizovaná díla v rádiu) či cokoliv na MSNBC (hlavně Rachel Maddow Show a Countdown with Keith Olbermann), občas CNN, Mock the week na BBC, pak spousta seriálů, to bychom tu byli dlouho (SGA, Galactica …)

7/ Které anglofonní periodikum vám je blízké? Friendship (už sice nejsem na základce, ale občas si ho stále v knihovně listuju, byl mi dost nápomocen, když jsem si začínala rozvíjet slovní zásobu), Guardian a hlavně New York Times (on-line verze, jinak bych se nedoplatila=)

8/ Co se vám líbí na anglických rodilých mluvčích a co zas ne? Budu odpovídat jazykově a ne povahově, cóž je doufám to, co chcete slyšet. Líbí se mi, jak rychle dokážou vymyslet nové slovo a pak ho po pár dnech používaj tisíce (go maverick, obamamania atd.). Z akcentů miluju kanadský, australský a skotský :0) Nelíbí se mi … jak někdy zní docela afektovaně.

9/ Máte nějaký oblíbený pokrm, pod nímž se vám vždy vybaví vzpomínky na „starou dobrou Anglii“ či USA aj. Fish and chips, ale moc mi to nechutnalo.

Nejsem angličtinářka a proto bych si ani netroufla sem vkročit, kdyby Vaše otázky nebyly tak sugestivní. Takže:

Moje první kniha, pokud se to tak dá nazvat byla zjednodušená četba Newspaper Chase a hned poté Round the World in Eighty Days.

Ale kniha, která mi otevřela srdce, a která mne vrhla do chuti učení se angličtinu – to byl Tolkien a jeho Hobiti – ať už Cesta tam a zpátky a pak – už v roce 1990 První díl Pána prstenů – a pak další- každý po roce, to byl pro mne velký zážitek a byl to můj příběh a miluji jej dodnes.

Skupina je dodnes pro mne Beatles a jsem nadšená, že alespoň jedna písnička, byť i v jiném podání je na HFE.

Film, který mi dokázal otevřít srdce, beztak dětské a dobrodružné byl – moje první DVD, kdy jsem nevěděla, jak přepnout barvy a titulky, takže jsem se dívala na 1. dil Kroniky Narnie černobíle a anglicky a přesto jsem si zamilovala obyvatele Narnie a děti, které je provázely.

A kromě Narnie to byl zase Pán prstenů v anglickém i českém provedení, tenkrát nebyla možnost výběru provedení. No, ale doufám, že se snad zaměřím i na získání Pána prstenů v originále.

V TV jsem nejradši sledovala Mého Přítele Monka a teď jsem ho získala na kazetách v angl. znění i s angl. titulky. První díl jsem zvládla bez titulků, protože jsem nevěděla.. Ale už teď vím a těším se na další díly.

Angličany ani Američny neznám, ale znám spoustu krásných lidí, kteří umí dobře anglicky.

Hrozně ráda bych Hobity v angličtině – glum – a znám i více filmů a všeho ostatního, které stojí za to.

Opět moc děkuji za další příspěvky na mé „sugestivní“ otázky :-) Je to pěkné počtení před svátky a doufám, že bude i přes svátky a po svátcích. Snad nám to všem napomůže zvědět pár nových literárních či filmových možností a navzájem se takto obdarovat, když už je ten čas obdarovávání :-)

Jo, Marillion, tahle skupina mě provázela pubertou… ale v té době mi ještě o slova nešlo. Ale poslouchal jsem to skoro furt dokola. PINK FLOYD, balada. Byl jsem i na pražském koncertě v devadesátých letech. Nááádhera.

JO a co AC/DC?

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.