Help for English

Co jsou to opisy modálních sloves?

 

Dobrý den, potřeboval bych vysvětlit co nejrychleji jak jen to je možné, co jsou to opisy ??? Opisy modálních sloves??

Zítra jdu na zkoušku a toto mi nějak uniklo :-(

Vím jen že opis modálního slovesa Should je ought to??

Ale další nějak nevím nebo co přesně to znamená? Jak to vysvětlit u zkoušky? :oops:

VELMI jednoduše řečeno:
opisy modálních sloves jsou tvary, které použijete, pokud chcete vyjádřit minulý nebo budoučí čas modálního slovesa.
Prostě jiný, než přítomný.

Základní opisné tvary jsou tyto:

CAN = TO BE ABLE TO
MAY = TO BE ALLOWED TO
MUST = TO HAVE TO

I can go.
I was able to go.
I will be able to go

You may go.
You were allowed to go.
You will be allowed to go.

He must go. / He has to go.
He had to go.
He will have to go.

Zde pozor na práci s vazbou HAVE TO v otázkách a záporu.
Není ‚have you‘ ale DO YOU HAVE TO GO?
Není ‚I haven‘t' ale I DON'T HAVE TO GO

atd atd atd

:-D Děkujíííí – takhle to „vypadá jednoduše“

PS: Sválně uvádím do uvozovek, protože použití ve větách většinou dělá problém :idea:

Na opisy už nějaký čas chystám článek. :-) Teď mám zase alespoň motivaci to dodělat. :-)

Jen prosím pozor na to CAN – častá chyba je, že se to člověk naučí takhle automaticky ale neuvědomí si, že CAN má několik významu – především dva – moci a smět. Potom automaticky místo CAN v minulosti říkají BE ABLE TO. To je pak někdy nesmysl, protože v mnoha případech CAN prostě znamená SMĚT a jeho opis je pak BE ALLOWED TO.

Ale o tom se rozepíšu v článku.

Toto je strašně přínosný link, protože já v tom plavu taky a víceméně se učím z hotových vět. (a dá mi to strašnou práci abych to pochopila, natož řekla), je pravda, že tu je perfektní článek na modální slovesa pro pre-intermediate, (Další dva pro intermediate)ale jaksi je tu tolik toho, že to stále odsouvám a jen lovím. Mezitím jsem se naučila should a would, ale že bych tomu gramaticky rozuměla :?: :-D
V tomhle gramatiku neumím, ale zase vím z takových různých vět a ustálených spojení, jak se používají. Také bych v tom měla ráda jasno. :idea:

a tuším, že v budoucích časech jsou potřeba jen opisy, a to je pro mne průšvih, nebo ne?

Tak tak, bez opisů se neobejdete :-)
‚I will can‘ / ‚I will must‘ je špatně

:-( Ano, to je ono, tohle zatím neovládám, a když něco čtu, tak se dost trápím, jak to vlastně je Teda vím už, protože to tu bylo vícekrát, že can – be able to, ale já sama to neumím používat. (Naštěstí mne z toho nikdo nezkouší)
:-D

Posunu si to v seznamu TO DO hodně vysoko, ano?

To nevadí. To se poddá :-)

To Marek : to byste byl zlatíčko, představte si, že modální (základní) slovesa jsem se naučila už před rokem,z knihy pro samouky, a od té doby s nimi válčím. Jak jsem napsala, spíše se je učím v konkrétních větách, : Can I help you? Would you like a coffee? Pletou se mi minulé a přítomné časy, ba dokonce něco vím i slovesu have, které zastupuje must, ale že bych tomu rozuměla… Budete zlatý.
Jo a dokonce se mi zdá, že modální slovesa jsou hodně důležitá a hodně používaná v angličtině, protože na ně stále narážím.
Udělala jsem si na ně už nejméně tři tabulky, ale stále nevystihují nic, abych tomu rozuměla.

Jo a Vám Romane, Vy jste takový optimistický, že mi dodáváte odvahu a energii. Díky

Pokud jde o sloveso can, řekl bych, že už samotný český překlad ‚moci‘ není jednoznačný.

Může znamenat jak mít něco povolené, být schopen, ale také mít možnost/příle­žitost.

Pak samozřejmě také umím/dovedu – I can swim (Umím plavat.) či I can help you. (Dovedu vám/ti pomoct.)

Proto jsou také opisné tvary mnohdy přesnější, někdy lze také vyjádření zpřesnit – pokud chcete použít can ve vvýznamu smět, lze použít may, které rozhodně není tolik ambivalentní.

Ačkoli spousta učitelů tyto tvary třeba ani nezmíní, můžete klidně použít i ‚have the possibility/op­portunity to do something‘ ve významu mít možnost/příležitost namísto obecnějšího ‚can‘. Záléží samozřejmě na tom, jakou úroveň projevu potřebujete – při běžném neformálním hovoru by asi bylo zbytečné používat tyto opisy, když můžete totéž říci jednodušeji. Něco jíneho to bude třeba v úředních a právních listinách, ale na to existuje specifická angličtina a její učebnice.

„Posunu si to v seznamu TO DO hodně vysoko, ano?“

A bylo by prosím možné alespoň úryvek tohoto seznamu zveřejnit? Odjíždím do Rakouska na prázdniny a budu nějáký čas bez internetu a tak bych rád věděl na co se mám těšit až přijedu.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.