Help for English

Předpřítomný čas

Komentáře k článku: Předpřítomný čas

 

Re: Re: nejasnost

dakujem

předminulý/minulý čas

Dobrý den, mnohokrát jsem si už přečetla gramatiku k předpřítomnému času, ale dnes a denně narážím na věty, u kterých si nejsem jistá, zda použít minulý čas, či předminulý. Je možné, že u mnoha vět mohu použít oba časy? Jako např.Kousl jsi mě. You bit me. You have bitten me. A věty podobného rázu. Nebo jde jen o to, zda chci sdělit co dotyčný udělal, tak použiju minulý čas, i když se to stalo v nedávné minulosti a když chci větou např. sdělit, že mě to kousnutí bolí, tak použiji předpřítomný čas?

Re: předminulý/minulý čas

Jistě že je mnoho případů, kdy lze použít oba časy. Jde o kontext, o přesnost sdělení…

Předpřítomný / minulý??

Dobrý den, mohla bych se zeptat? Potřebuju se zeptat mé angličtinářky, kolik jsem měla bodů ze zápočtu. Tak se jí zeptám v předpřítomném čase? tj. Could I ask you how many points have I got from the test?. nebo tam použiju minulý? Já si myslím, že ten předpřítomný, když ten výsledek přetrvává do teď,ne? děkuju za odpověď.

Minulý infinitiv x předpřítomný čas

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi mimulým infinitivem a předpřítomným časem, narazila jsem na to v rámci přípravy na VŠ a zjistila jsem, že oba tyto tvary se tvoří stejním způsobem.
Děkuji za Vaši odpověď

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ännchen vložený před 13 lety

Minulý infinitiv x předpřítomný čas

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi mimulým infinitivem a předpřítomným časem, narazila jsem na to v rámci přípravy na VŠ a zjistila jsem, že oba tyto tvary se tvoří stejním způsobem.
Děkuji za Vaši odpověď

Re: Minulý infinitiv x předpřítomný čas

Rozdíl je asi stejný, jako mezi infinitivem a přítomným časem:

I want TO GO, I can GO, she needs TO GO…
I GO, you GO, she GOES.

Stejně se netvoří, jen některé tvary vypadají stejně.

I must have gone, it's weird to have gone, he couldn't have gone…
I have gone, he has gone, they have gone…

Jedno je prostě infinitiv, infinitivní/ne­určitý tvar, to druhé je čas, má tedy tvar závislý na podmětu věty, na čase apod.

Chyba

Pravděpodobně jsem vám našel chybu ve větě:

Can you feed the dog? – I've already fed him.

DOG je přeci v angličtině střední rod. V této situaci nevíme ani jeho jméno, proto by tam mělo být

I've already fed it.

Am I right?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Tomáš vložený před 13 lety

Chyba

Pravděpodobně jsem vám našel chybu ve větě:

Can you feed the dog? – I've already fed him.

DOG je přeci v angličtině střední rod. V této situaci nevíme ani jeho jméno, proto by tam mělo být

I've already fed it.

Am I right?

Re: Chyba

Přece byste o svém psovi neřekl, že je to IT?

Vice viz článek o rodu podstatných jmen v angličtině.
h4e.cz/2007042402

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 13 lety

Re: Chyba

Přece byste o svém psovi neřekl, že je to IT?

Vice viz článek o rodu podstatných jmen v angličtině.
h4e.cz/2007042402

Re: Re: Chyba

Tak to děkuju :-) Přišlo mě to takové „neosobní“ :-)

Re:

Nikdy si nestele – přítomný
Nikdy si ještě neustlal – předpřítomný

Marku, můžete mi pomoct s touto větou, je tam předpř. čas, ale nevím, jak ho tam použít.
Nevrátila mi tehdy peníze. Od té doby vím, že nemám půjčovat.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mufina vložený před 13 lety

Marku, můžete mi pomoct s touto větou, je tam předpř. čas, ale nevím, jak ho tam použít.
Nevrátila mi tehdy peníze. Od té doby vím, že nemám půjčovat.

Re:

přítomný čas…

SINCE THEN I KNOW

Neříkáme, jak dlouho vím, že nemám půjčovat, ale z jakého důvodu to teď vím, co mě naučilo, že teď vím.

Nedávno ukončená minulost

Dobrý den, prosím, potřebovala bych poradit s větami, teré se staly nyní: např.
Někdo něco teď rozbil, řeknu: You have broken it nebo You broke it. Why have you broken it nebo Why did you break it? You have done it. nebo You did it.
Why have you done it? nebo Why did you do it?
Někdo něco snědl teď řeknu: You have eaten it all up nebo You ate it all up.
S těmito větami a jim podobnými jsem stále bezradná. Děkuji za pomoc. Nebo někdo někam vyleze, řeknu: You have climbed up…

Since na konci a na začátku

Chtěla jsem se zeptat, zda mají uvedené věty stejný význam nebo since na začátku by znamenalo protože.
I have never experienced anything similar since.
Since I have never experienced anything similar.
Děkuji.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Fife vložený před 13 lety

Since na konci a na začátku

Chtěla jsem se zeptat, zda mají uvedené věty stejný význam nebo since na začátku by znamenalo protože.
I have never experienced anything similar since.
Since I have never experienced anything similar.
Děkuji.

Re: Since na konci a na začátku

Ne, SINCE na začátku věty se v tomto významu použít nedá.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.