Help for English

potřebuju zkontrolovat úkol, důležité!

 

Ahoj, potřeboval bych poradit jestli mam v textu nějakou chybu, má to být napsáno podle zadání státních maturit (vyšší úroveň)
Dále bych taky prosil o pomoc přepočítání slov TTT))

text
The Producers are inspired by the May`s calendar, which imagines the world coming to an end in 2012.The Executive Producer is Roland Emmerich. This film is like The Noem´s archa, Day after tomorrow, the Poseidon Adventure, Earthquake, Volcano and some other doomsdays films in one. The movie follow the of a dozen characters as they fall victim to a series of calamities brought on by some kind of Sun eruption. Everything begin in Yellowstone. John Cusack takes his kids on a trip to the Yellowstone national park in USA. There they meet Woody Harrelson, who say to John about doomsday in year 2012. After this scene, movie go on in very dramatic action. The movie hits are early on, when Cusack drives a limousine through the streets of Los Angeles as freeways and skyscrapers fall all around him from the shock of a 10.5 earthquake. While Cusack is saving his family, China is building monster ships (like Noem´s archa) for save a lot of people and some kinds of animals. Above all Cusack is in fact very powerful, clever and skilful. Thanks his skils, he saves all his family. Movie is too partly romantic.
My feedback
Actually there is action every second in the movie. Especially I liked former Russian boxer Zlatko Buric, because of his Russian accent. My opinion is you will not move your eyes from movie screen.

předem děkuji za pomoc...... ;-)

Nejsem zdaleka na maturitní úrovni, tak se nebudu pouštět do nějakýho většího opravování, tak některý ty věci neber na 100% spíš jakože k zvážení :)

4 řádek – the movie follows
6 ř. – everything begins
7ř. – in the USA, who says
8.ř. – the movie goes on
13.ř. – skills
poslední ř. – a movie screen

možná:
china is building monster ships (..) to save – namísto for
thanks to his skills (možná tam nemusí být „to“, ale raděj to píšu)
movie is too partly romantic – to se mi nezdá, kdyby bylo too – příliš, to partly by tam dle mého nedávalo smysl a pokud je to také, tak by mělo být na konci věty.

možná tam budou ještě nějaké chybějící členy – doomsday ?? former ??
první věta by mi přišlo lepší the producers were inspired by..
názvy těch filmů by měly mít všechna slova velké písmeno – nevím, jestli je to povinný, ale nic tim nezkazíš :)

Omlouvám se předem :D , je možné, že v tom mám taky chyby, nebo jsem se s něčím třeba nesetkala.
Snad ti to trochu pomohlo :))

a napočítala jsem 232

Ty jo, děkuju moc. Kdyby měl ještě někdo nějaké připomínky, tak všechno piště prosím.....:-)

tak jsem to ještě předělal, podle rad a podle anglického pravopisu v mic.Word. a vyšlo mi z toho tohle:

2012 – Film Review
The Producers were inspired by the May`s calendar, which imagines the world coming to an end in 2012.The Executive Producer is Roland Emmerich. This film is like The Noem´s Arch, Day After Tomorrow, The Poseidon Adventure, Earthquake, Volcano and some other doomsdays films in one. The movie follows the a dozen characters as they fall victim to a series of calamities brought on by some kind of Sun eruption. Everything begins in Yellowstone. John Cusack takes his kids on a trip to Yellowstone national park in the USA. There they meet Woody Harrelson, who says to John about doomsday in year 2012. After this scene, movie goes on in very dramatic action. The movie hits are early on, when Cusack drives a limousine through the streets of Los Angeles as freeways and skyscrapers fall all around him from the shock of a 10.5 earthquake. While Cusack is saving his family, China is building monster ships (like Noem´s arch) to save a lot of people and some kinds of animals. Above all Cusack is in fact very powerful, clever and skilful. Thanks his skills, he saves all his family. Movie is partly romantic too, it is not only action.
My feedback
Actually there is action every second in the movie. Especially I liked former Russian very good boxer Zlatko Buric, because of his Russian accent. My opinion is you will not move your eyes from movie screen.
232 words

akorád tim počtem slov si nejsem tak jistej

  • opatrně, je to „Maya calendar“.
    • co myslíte větou: „… which imagines the world…“
    • nevím, nebylo by lepší používat movies, než films? Chce to trochu sjednotit :)
    • follow the a dozen? Tomu nerozumím :)
    • Této větě také nerozumím :) The movie hits are early on
    • nechte tam klidně jen tu verzi „former russian boxer“.. ono to pak zní čistěji :)
    • nevím no… já bych to napsal asi uplně jinak, ale zase je to vaše práce, že… Ale jestli to má být na vyšší úroveň státních maturit, tak opravdu nevím.. to se mi nezdá… Co Marek na to říká? 8-)

which imagines the world – který se domnívá že konec světa.....
ale asi by to šlo udělat líp co?
follow the a dozen – film sleduje asi deset postav.....
The movie hits are early on – hezké okamžiky jsou již od začátku filmu.

very good – jsem tam dal abych měl více slov

potřebuju minimálně 230 slov

Má to být napsané podle kritérií vyšších státních maturit…

dozen je 12

Vím co je dozen, nebojte, jen mi nesedí ty členy… „a the“? :-)
Dal bych to bez členu.

…which indicates that the world …
-nevím, hits zní opravdu divně.. co takhle scenes? :))
-Tak takhle ne :) zase aby nešlo o words hunting :-D

Podívám se na ty kritérie, ale nejlepší by bylo, kdyby to projel někdo, kdo ty kritéria má v malíku a je pedagog…

ten mi to projede až to bude známkovat…:(

Nějaký člen u toho dozen ale asi musí být, je to počitatelné podstatné jméno.

rozhodně ne oba :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.