Help for English

Čínština vs. Angličtina

 

S ohledem na to jakym tempem roste cinska ekonomika lze predpokladat ze driv nebo pozdeji predstihne USA a stane se ekonomicky nejsilnejsi zemi sveta. Su ted v USA a kdyz vidim jak jsou tu lidi lini a zvykli zit v luxusu a vetsina nema poneti o tom co je to tvrda prace, tusim ze to nebude trvat zas tak dlouho. Potom je otazka jestli anglictina zustane svetovym jazykem cislo jedna. Myslite ze ju v budoucnu Cinstina rozvalcuje? Ja uz se pomalu pripravuju na studium Cinstiny:-)(ne ze bych cekal ze za rok tomu tak bude, ale myslim ze se toho jeste doziju). Vase nazory?

Vzhledem ke složitosti jazyka a státnímu zřízení se toho já osobně ani moc nebojím. :)

Vidím to podobně jako Pilda. Čínština se pravděpodobně stane velmi žádaným jazykem, ale že by převálcovala Angličtinu,toho se neobávám. Vzhledem ke své ne přiliš složité struktuře Angličtina určitě zůstane světovým jazykem číslo jedna ještě hodně dlouho.

Kedze sa mi tato otazka paci, skusim si zafilozofovat aj ja :-).

Myslim si totiz, ze vsetky jazyky su tazke, ak sa ich clovek neuci. Co sa tyka akokolvek narocneho jazyka, vzdy v nom najdeme niekoho, kto je celozivotny zaciatocnik, ale aj toho, kto v jazyku zacne mysliet prakticky od prvej hodiny… Preto by som to na narocnost jazyka nehadzal. Anglictina je uplne odlisna od cestiny a slovanciny a aj tak sa ju tu vsetci ucime :-).

Co je vsak „horsie“(pre rozsirenie cinstiny), je to, ze v anglictine ako v jazyku sucasnej medzinarodnej komunikacie je dnes „robene“ prakticky vsetko. Len sa pozrime na vedecke vyskumy: vsetky vyznamne boli bud napisane, alebo neskor prelozene do anglictiny. Detto filmy(mnozstvo filmov pochadza z hollywoodu, z Ciny nepochadza nic). Ludia sa ucia od malicka anglictinu; na skolach je odkonca tento jazyk povinny.
Takze keby sa mala Cinstina stat medzinarodnym jazykom cislo jedna, musela by sa najprv vyucovat na skolach(na to by vsak museli byt vyskoleni ucitelia…), aby sa dostala do povedomia ludu. Co vsak by minimalne nejake 2–3 generacie trvalo,
a teda preto si myslim, ze hoci Cina kludne moze prevalcovat USA, co sa tyka ekonomiky, no co sa tyka jazyka, je to najblizsich 100 rokov nemozne.

tomasnovella: OK, ale v tomto ohledu je Cesko uz zase pozadu. V USA se na vetsine strednich skol(ktere jsou pro vsechny povinne takze se to da brat jako nase zakladky protoze kazdy jimi musi projit) se Cinstina vyucuje normalne.

pilda: No myslim ze to ze je slozita zadneho Cinana nezajima a pokud se Cina stane svetovou velmoci cislo jedna, tak nikomu nezbyde nez se Cinsky naucit.

btw, ja se toho neobavam, naopak se docela tesim :-) (ne ze bych mel rad komunismus) ale anglictina uz zacina byt nuda :-)
tak, od noveho skolniho roku nastupuju do kurzu Cinstiny(I'm not even lyin' lol) :-)

Jestli si dobře vzpomínám, tak ve sci-fi seriálu FIREFLY byla v daleké budoucnosti jedním ze dvou oficiálních jazkyků právě čínština. V angličtině byly normální rozhovory a v činštině hlavní postavy nadávaly :-)

inac, Palo, mrkni sa na http://chinesepod.com/ . Ja som sa cinstinu ucil asi pred rokom a pochytil som nejake-tie uplne zaklady a ta stranka je super

diky! zatim toho asi nevyuziju ale jakmile nastoupim do kurzu a naucim se nejake ty zacatky pod dohledem ucitele, urcite se k tomu vratim :-)

btw, ty ses Cinsky ucil jako samouk nebo v kurzu? Jaky je tvuj nazor na ten jazyk? je opravdu tak slozity? od nekolika lidi jsem slysel ze slozity nemusi byt vubec, ze je to jen a jen o pristupu…

imho VSETKO (a nielen to, co sa tyka jazykov) je len vecou pristupu.
Osobne som napriklad okrem ineho aj native Madar, cize ovladam (podla napr. http://www.wisegeek.com/…to-learn.htm) druhy najtazsi jazyk na svete a NAPRIEK tomu sa mi nezda, ze by bol narocnejsi, ako slovencina, alebo anglictina. Z toho isteho dovodu si preto myslim, ze cinstina NEMOZE byt narocnejsia, ako vyssiemenovane jazyky.

Co sa tyka mna, tak ucil som sa ju doma (v Kosiciach nemyslim, ze by boli nejake kurzy) a vyhradne z tej stranky. Presnejsie povedane, asi jeden mesiac, dokym som sa nenaucil nejake-tie zaklady-cize asi tak level ELEMENTARY. Potom sa mi pokazili lsuchadla na mobile a kedze som to nemal tie podcasty jak pocuvat, som sa na to vykaslal :-).
Napriek tomu, ze o nom teda viem velmi malo, ako jazyk sa mi celkom paci – najma ked som si postahoval nejake „business chinese“ lekcie a pocuval preklady idiomov a fraz.

Takze zaverom by som povedal, ze kazdy jazyk je az neskutocne jednoduchy, pokial ta zaujima a mas chut sa mu venovat.(tiez sa nevztahuje len na jazyky :-) ). Kazdopadne drzim palce.

:-) pekne, takze nebyt rozbitych sluchatek tak uzs mohl cinsky umet plynule :-D ted sem se dival na wikipedii a co me zaskocilo ze jsem se docetl ze cinstina ma hodne dialektu ktere nejsou vzajemne srozumitelne a napriklad v Sanghaji(nejvetsi cinske mesto) se mluvi narecim ktere pro spisovnou cinstinu neni srozumitelne :? takze clovek se nadre aby se naucil jazyk a pak si chce zajet do Ciny a ani nemuze do nejvetsiho mesta protoze tam nikomu nebude rozumnet :-D :-D

Ja jsem slysel ze v cinstine je dulezite rozeznavat ruzne vysky hlasu, protoze to meni vyznam, takze clovek bez hudebniho sluchu se asi nechyta…

jim_cz no nemyslim, ze vsetci cinania maju hudobny sluch :-) Ale mas pravdu, cinstina(ja som sa ucil mandarinsku) rozoznava 4 „tony“. Cize, ci ti ide hlas pri slabike hore, dole, alebo najprv hore a optom dole alebo ci je „rovny“ ten ton. Je to preto, lebo narozdiel od europskych jazykov oni maju ovela menej roznych slabik. Neviem, ci vy mate nieco, ako „blšák“, ale u nas to su take stanky, kde predavaju Viatnamci cinsky tovar za velmi nizku cenu. Skus sa niekedy zapocuvat do ich rozhovoru: v podstate ty nepocujes spoluhlasky ale temer vyhradne samohlasky. A prave preto musia rozlisovat tony.

pozn: Thaiwan tusim rozlisuje tonov az 10, takze tam uz mozno ti bez hudobneho sluchu sa s ostatnymi az tak lahko nedohovoria :-)

edit: mrkni napr. na http://people.wku.edu/…in/tones.htm

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.