Help for English

Otázka nebo kladná věta ?

 

Ahoj, v testu byla věta → Can everyone with the exception of XXX see me at the end of the lesson.

Neměl by tam být otazník na konci ? Nebo se to tak dá použít a je to oznamovací věta ?

V tomto významu znamená SEE “navštívit” ??

Měl by tam být, dle mého, otazník. Jinak see me se dá přeložit přijít za mnou.

Jde o to, že forma sice otázce odpovídá, ale funkce věty tázací rozhodně není. V takových případech se někdy používá na konci tečka místo otazníku. Podobně je např. fráze How do you do. Bez otazníku. Neptáme se, proto není otazník.

No to sice ano, ale jedná se, co do funkce o žádost, aby někdo něco udělal a tam je mnohem častější, dle mého,otazník dávat i kdyby se jednalo o polite request. Ale beru, že to jde i bez otazníku, ale tam už by to spíš znamenalo spíše slušný příkaz. Je jasné, že tázací věta(slovosled) nemusí znamenat otázku, co se funkce týká .

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 12 lety

No to sice ano, ale jedná se, co do funkce o žádost, aby někdo něco udělal a tam je mnohem častější, dle mého,otazník dávat i kdyby se jednalo o polite request. Ale beru, že to jde i bez otazníku, ale tam už by to spíš znamenalo spíše slušný příkaz. Je jasné, že tázací věta(slovosled) nemusí znamenat otázku, co se funkce týká .

Nemá cenu polemizovat nad tím, co je častější. prostě říkám, jak to je. Někdy je tam tečka. Dotyčný se ptal, jestli to tak jde použít, proto píšu, že se to někdy tak používá.

Navíc, na tomto requestu není nic “polite”. Učitel to říká studentům z pozice autority. Neprosí je. Prostě jim to říká. Prostě přijďte. Kdyby je slušně zdvořile žádal, pravděpodobně by i intonace byla stoupavá, což by odpovídalo trošku i tomu otazníku.

Já jsem viděl dotaz, jestli by tam neměl být otazník, jako první jsem odpověděl, že měl, protože jak už jsem psal, je to běžnější. To neznamená, že by to nemohlo být bez tečky.
Když si přečtete můj comment, psal jsem, že i kdyby se jednalo polite request. Z toho plyne, že se nejedná.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.