Help for English

Určitý člen

 

Dobrý večer,

už nějakou chvíli nemůžu přijít na to, proč je v úryvku dole použit určitý člen jak v nadpisu, tak v té větě. Je to vytržené z učebnice, kde se mají přiřazovat aktivity k lidem na základě toho, jestli mají čas, chuť, prostředky atd. Jedna možnost je:

Join The Academy
Learning the language is a great way to understand the culture and history of a country.

U toho nadpisu bych člen vynechal úplně. Před language bych dal neurčitý, protože jak mám vědět, o jaký jazyk se jedná (zvláště pak s tím ‘a country’ – to mi vůbec dohromady nesedí).

Teď jsem teda ve Swanovi narazil na ‘generalisations with singular words’, což by na to snad i sedělo…ale radši se ujistím.

A ještě bych měl jednu nesouvisející drobnost. Znovu jsem narazil na to, jaký je rozdíl mezi použití for good a forever (for ever). Vím, že jsem před rokem o nějakém rozdílu něco četl v Bridge, ale už jsem to zapomněl. :) Co jsem hledal, tak jsem našel pouze to, že se dají často zaměnit. Ze slovníku mi rozdíl moc jasný není.

Děkuju za reakce.

PK

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Petr Klug vložený před 12 lety

Dobrý večer,

už nějakou chvíli nemůžu přijít na to, proč je v úryvku dole použit určitý člen jak v nadpisu, tak v té větě. Je to vytržené z učebnice, kde se mají přiřazovat aktivity k lidem na základě toho, jestli mají čas, chuť, prostředky atd. Jedna možnost je:

Join The Academy
Learning the language is a great way to understand the culture and history of a country.

U toho nadpisu bych člen vynechal úplně. Před language bych dal neurčitý, protože jak mám vědět, o jaký jazyk se jedná (zvláště pak s tím ‘a country’ – to mi vůbec dohromady nesedí).

Teď jsem teda ve Swanovi narazil na ‘generalisations with singular words’, což by na to snad i sedělo…ale radši se ujistím.

A ještě bych měl jednu nesouvisející drobnost. Znovu jsem narazil na to, jaký je rozdíl mezi použití for good a forever (for ever). Vím, že jsem před rokem o nějakém rozdílu něco četl v Bridge, ale už jsem to zapomněl. :) Co jsem hledal, tak jsem našel pouze to, že se dají často zaměnit. Ze slovníku mi rozdíl moc jasný není.

Děkuju za reakce.

PK

Členy nejsou moje silná stránka, ale tady bych to chápal, že nějaká (jakákoli) země má jeden jazyk a jednu kulturu. Tedy mluvíme o kultuře a jazyku příslušející tomu danému státu. I když je to country až na konci, situace se nemění.

Jde tu o kontext. V samotné větě bez kontextu může být a AN ACADEMY a A LANGUAGE. Jenže věty jsou někam zasazené, mají nějaký význam. tyto věty očividně mluví o nějaké akademii, která je oběma stranám v komunikaci známá, např. když si dva filmaři budou povídat o THE ACADEMY, bude to ta akademie, která např. uděluje oskary. Když si dva policajti, kteří spolu chodili do školy, budou povídat o THE ACADEMY, bude to ta, na kterou chodili. Atd.

A s tím jazykem je to jasné, jak psal swimmer výše.

A ještě bych měl jednu nesouvisející drobnost. Znovu jsem narazil na to, jaký je rozdíl mezi použití for good a forever (for ever). Vím, že jsem před rokem o nějakém rozdílu něco četl v Bridge, ale už jsem to zapomněl. Co jsem hledal, tak jsem našel pouze to, že se dají často zaměnit. Ze slovníku mi rozdíl moc jasný není.

Jak se zdá, forever je mírně silnější, než for good. For good má taky častěji negativnější zabarvení, používá se v negativních konotacích, klasicky třeba v kolokaci s get rid of sth.

Díky. Ty pravidla znám, ale tu country jsem si nějak nespojil. Ohledně academy jsem si myslel, že jsem něco někde přehlédnul, protože tam právě byl ten určitý..ale to je vlastně blbost, aby to bylo myšleno na čtenáře.

A děkuji i vám, Lucko. :)

Když jsme u těch členů, proč se někdy používá u CZECH REPUBLIC člen určitý a někdy ne? Je jedno, kdy ho použijeme a kdy ho vynecháme?

Člen tam patří až na výjimky vždy. Výjimky jsou např. zkrácený styl nejrůznějších popisků na produktech, v titulcích článků apod.

Viz články o členech.

Teď jsem si až všiml, že jste zrovna tu ČR vysvětloval o pár příspěvků níže, ale i tak děkuji za objasnění :-)

Mně osobně vždycky přišel rozdíl mezi forever a for good jasný, protože to funguje stejně jako v češtině:
for good – nadobro
forever – navždy

Asi bychom neřekli:
Budu tě milovat nadobro.
nebo
Vždycky, když jí zahnul, zmizela na pár týdnů pryč, až nakonec odešla navždy.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 12 lety

Člen tam patří až na výjimky vždy. Výjimky jsou např. zkrácený styl nejrůznějších popisků na produktech, v titulcích článků apod.

Viz články o členech.

Jen taková poznámka a dotaz, při nástupu našich olympioniků na olympijský stadion při zahajovacím ceremoniálu u našeho státu člen nezazněl. Kladu si otázku z jakého důvodu? Ano abecedně jsme logicky byli mezi ‘C’ ale to neznamená že automaticky člen nevyslovím že?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Martin Hofman vložený před 12 lety

Jen taková poznámka a dotaz, při nástupu našich olympioniků na olympijský stadion při zahajovacím ceremoniálu u našeho státu člen nezazněl. Kladu si otázku z jakého důvodu? Ano abecedně jsme logicky byli mezi ‘C’ ale to neznamená že automaticky člen nevyslovím že?

Zkrácený styl… ‘popisek’ nemusí být vždy jen v psané formě.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 12 lety

Zkrácený styl… ‘popisek’ nemusí být vždy jen v psané formě.

Díky, je pravda, že ty členy vynechali u všech států. Jen ještě maličkost, nikdy jsem se nad tím vlastně nezamyslel, proč je u Spojeného království Great Britain, je to trochu nefér vůči Severnímu Irsku. Nebo opět zkratka?

GREAT BRITAIN je ale přece normálně bez členu. A nebo nechápu dotaz…

GREAT BRITAIN je jen ten největší z Britských ostrovů. THE UNITED KINGDOM je celý stát skládající se z Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska a dalších menších celků.

Máme tu o tom myslím článek The United Kingdom vs. Great Britain

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 12 lety

GREAT BRITAIN je ale přece normálně bez členu. A nebo nechápu dotaz…

GREAT BRITAIN je jen ten největší z Britských ostrovů. THE UNITED KINGDOM je celý stát skládající se z Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska a dalších menších celků.

Máme tu o tom myslím článek The United Kingdom vs. Great Britain

Asi jsem se špatně vyjádřil. Můj dotaz nesměřoval k členu. Jak jsem se díval na záznam ze zahajovacího ceremoniálu Olympijských her v Londýně tak jsem se tak pozastvil nad tím proč (a je tomu tak i nejspíš obecně) je u názvu státu Great Britain, když jak je známo a píšete je to název ostrova. Proto jsem dodal že je to nefér vůči Severnímu Irsku. Proč tam není The United Kingdom?

Myslím, že to prostě nebylo správné či ‘korektní’. Ofic. název státu je THE UK. Lidově se tomu všemu sice přezdívá GREAT BRITAIN, ale to je lidové. Že to tak měli na Olympiádě, to je zajímavé.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.