Help for English

humph - jak přeložit

 

Delší dobu mi vrtá hlavou slovíčko humph. Má vůbec nějaký český ekvivalent?

A není to jen obyčejné citoslovce? Něco jako „hmm“ nebo tak něco?

Obyčejné citoslovce to je, ale vypadá to, že podobné u nás zřejmě nemáme. Někdy mi tam to hm sedí, někdy bych řekl, že by sedělo možná ts, nebo možná pche.

no jo, to je ale dáno zvykem. taky neříkám oops, ale jejda :-)

Date: 1500–1600
Origin: A natural sound

humph interjection

humph /hšmf, hmh, hm/
used to show that you do not believe something or do not approve of something

Z jedné hry jsem vytáhl pár příkladů použití tohoto slovíčka. Přijde mi ale, že tam nesedí ani ten výklad toho slovíčka udávaný slovníky. Tady jsou:

We didn't bring that much with us, you know. Humph, besides, slaves like you should be grateful we even bother to share our rations.
Humph. I'm not doing this for my health, you know.
Humph. Fine warrior you've turned out to be. I'm going to check on Miri.
I am Alekt Rosencaster. I am the warden of this prison. Humph, you certainly LOOK like criminals.
Humph, still clinging to that old story, huh?
Humph, none of the ace hunters on Vedan have been able to apprehend him.
Humph, that pathetic sociopath is gonna get it!
Humph, as if we're going to let ourselves be pushed around by some twisted killjoy!
Jupis: I'm sure you'll understand if you let me explain. Lilika: Humph! It's a little too late for that!
Humph… Who are you to talk? You've given up on life! You actually think your past crimes are forgive just because you let your life go to hell?
Gale: You tricked me. Daytron has the tablet now, but this war won't end. Am I right? Zax : Humph… So what if you are?
Humph…leave you alone? I cannot allow anyone to interfere with Father's business.
Humph…vermin always run away so quickly.
Humph…shrewd little brat.

V některých případech mi to přijde něco jako ANYWAY

je to prostě takový ten zvuk, který člověk vydá jakoby nosem, takové fuňivé odfrknutí. Prostě to vyjadřuje jakoby negativní postoj k něčemu. Přesných konkrétních významů může mít desítky.

Myslím, že úplně stejné citoslovce u nás máme, jen opravdu netuším, jak ho přepsat písmeny. :-)

Marek Vít:
chápu, to bude ono, díky moc. :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.