Help for English

ONCE

 

Zdravím, chtěl bych si ujasnit použité slovíčka ONCE (ve smyslu “jakmile”).

Nevím, jestli se smí používat ve všech časech.

Např. řeknu: “Once you are there, get me a bottle of beer.”

Nebo to má být: “Once you have been there, ......”

A nakonec, dá se ONCE použít i v minulém (předminulém čase)? Jako např. věta “Jakmile si tam vešel, měl si jít přímo k pultu.” (Čili to dotyčnému říkáme v přítomnosti z očí do očí.)

Opravdu v tomhle mám zmatek a byl bych rád, kdyby to někdo vysvětlil. Děkuji.

ONCE se dá použít určitě kdekoliv… nemá žádné zvláštnosti, je to časová spojka, stejně jako WHEN a AS SOON AS. Pokud dokážete používat AS SOON AS, dokážete používat i ONCE.

Myslíte si, že máte problém jen s ONCE a nebo obecně s časovými větami?

No tak teď jsem z toho jelen. :-(

Pak ale jaký je rozdíl, jestli ve větě bude Once you are there nebo Once you have been there.

Takže si radši pujdu pročíst časové věty :-)

ONCE you are there = when you are there – až tam budeš
ONCE you've been there = when you've been there – až tu návštěvu toho místa budeš mít už za sebou

Ve vaší větě by ta druhá možnost nedávala smysl, tedy ONCE YOU'RE THERE.

Možná se tu ještě promítá nejistota v používání předpřítomného času… z jakého důvodu Vás pro uvedenou větu vůbec napadl předpřítomný čas?

Děkuji,

teď už konečně chápu. S past perfectem problémy nemám, jen mi to prostě na první pohled přišlo divné.

Takže Once+přit. prostý = až tam teprve budeš; Once+předpřít. = až už nějakou činnost budeš mít hotovou.

Ještě jednou díky, HfE je prostě nejlepší :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.