Help for English

Kniha na Gramatiku na VŠ

 

Zdravím,

prosím jakou byste doporučili nebo jaká se používá učebnice gramatiky na Vysoké škole v oboru AJ? Asi mi tam něco doporučí, ale zajímala by mne i Vaše zkušenost i proto, že slovní zásobu mám vyřešenou, ale na gramatiku mi – krom HFE – kniha chybí…

Díky Kuba :)

Záleží na učiteli, naše učitelka pracovala s těmito (z kterých nám občas něco nakopírovala:

  • A Comprehensive Grammar of the English Language (Quirk)
  • Advanced Grammar in Use
  • A Student's In­troduction to English Grammar (Huddleston, Pullum)
  • určitě se dále hodí Practical English Usage

Díky, si právě chci koupit třeba jednu velkou jestli je, budiž drahou, ale kde je fakt všechno, abych se dokázal obejít bez internetu… ikdyž jestli nechci moc no :D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 11 lety

Díky, si právě chci koupit třeba jednu velkou jestli je, budiž drahou, ale kde je fakt všechno, abych se dokázal obejít bez internetu… ikdyž jestli nechci moc no :D

No, teď je ale důležité, co studujete… jestli potřebujete praktickou gramatiku a nebo gramatiku … odbornou. Jsou to úplně jiné věci. Pokud by si běžný student pořídil třebas takového Quirka, asi by mu k ničemu nebyl. A zase student anglické filologie by na morfologii a syntaxi asi se Swanem nepochodil.

A pokud jdete po té odborné gramatice, tu zase jen tak nenajdete na internetu. Tu a tam něco, ale určitě tam nenajdete to, co ke studiu morfologie a syntaxe člověk potřebuje,

a teď k té VELKÉ gramatice. Ono na velikosti nezáleží. :-)

Nakonec zjistíte, že na anglickou gramatiku různí autoři nahlíží jinak, mají dokonce často jinou terminologii, některé věci řadí jinak. Proto Vám jedna kniha, byť sebevětší, nebude stačit.

Takový Quirk na jedné straně a Biber/Conrad/Leech (Longman Student Grammar) na straně druhé sice popisují stejné věci, ale v některých věcech se zásadně rozcházejí.

Velké díky za velkou odpověď. :)

No nastupuju teď prvák na vysoké – obor angličtina, a už byla řeč že právě morfologie a syntaxe budou jedny z přemětů. Takže lepší je asi vyčkat co bude chtít či doporučovat p. učitelka, že? Protože zase pořídit si takhle všechny knihy, na to mám moc lehkou peněženku :D .

Kuba

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 11 lety

Velké díky za velkou odpověď. :)

No nastupuju teď prvák na vysoké – obor angličtina, a už byla řeč že právě morfologie a syntaxe budou jedny z přemětů. Takže lepší je asi vyčkat co bude chtít či doporučovat p. učitelka, že? Protože zase pořídit si takhle všechny knihy, na to mám moc lehkou peněženku :D .

Kuba

Myslim, ze v morfologii a syntaxi pojedete podle nejakych skript, a tam se ta prakticka anglictina moc nevyskytuje.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 11 lety

Velké díky za velkou odpověď. :)

No nastupuju teď prvák na vysoké – obor angličtina, a už byla řeč že právě morfologie a syntaxe budou jedny z přemětů. Takže lepší je asi vyčkat co bude chtít či doporučovat p. učitelka, že? Protože zase pořídit si takhle všechny knihy, na to mám moc lehkou peněženku :D .

Kuba

Určitě si pročtěte sylaby předmětů, je tam vypsaná literatura povinná a literatura doporučená. Od toho se odpíchněte. ALe nic nezkazíte, když si počkáte na začátek, ono to někdy učitelé mění, nebo ofic. sylaby jsou třeba zastaralé… člověk si pak koupí knihu a učitel mu řekne při první hodině, že si má pořídit jinou.

Asi udělám jak říkáte, té doporučené literatury je tam hromada :D. Teda závěrečné díky za radu :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 11 lety

Asi udělám jak říkáte, té doporučené literatury je tam hromada :D. Teda závěrečné díky za radu :)

A tak nám ji sem zkopírujte, ať víme, co a kde se na anglistice děje, může být? Díky, K.

V předmětu gramatika 1 mám tuto popisku:

  • Základní: Svoboda, A., Kučera, K. English Parts of Speech. Opava, 2003.
  • Rozšiřující: Biber, D., Johanson S., Leech G., Conrad S., Finegan E. Longman Grammar of Spoken and Written English. Harlow, 1999.
  • Doporučená: Carter, R., McCarthy, M. Cambridge Grammar of English. Cambridge: CUP, 2006.
  • Doporučená: Dušková, L. et. al. Mluvnice současné angličtiny na pozadí češtiny. Academia, 2003.

Předmět: Praktická cvičení:

Základní: Davies, Paul A a Falla, Tim. FCE Result Student's Book. Cambridge, 2008. ISBN 978–0–19–480027–3.
Rozšiřující: Hornby, A.S. Oxford Advanced Learner's Dic­tionary. Oxford, 2002.
Doporučená: Peters, S. and Gráf, T. Cvičebnice anglické gramatiky. Polygot, 1998.
Doporučená: Murphy, R. English Grammar in Use. Cambridge: Cambridge University Press, 1986.
Doporučená: McCarthy, M. and O'Dell, F. English Vocabulary in Use: Upper-Intermediate. Cambridge: Cambridge University Press, 2001.
Doporučená: Swan, M. Practical English Usage. Oxford: Oxford University Press, 1998.

Jo a jedna poznámka; paní učitelka na gramatiku nám na prvním místě doporučila také Helpforenglish :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.