Help for English

Fair to/for/with me

 

Vím, že OK jsou všechny, ale u for si nejsem tolik jistý. V příkladových větách je význam trochu jiný u každé:

"It is not fair for

  • them to take all the money" (and leave everyone else with nothing)
  • you to have to do all the work" (and everyone else relaxes)
  • me to have steak while you guys eat pasta."

Neviem, prečo mám taký pocit, ale nemala by byť namiesto predložky FOR vo všetkých Vami spomínaných prípadoch predložka OF?

napr.

  • It is really kind of you to help us.

Nefunguje to (náhodou) rovnako aj pri FAIR?

  • It is not entirely fair of you to turn your back on me.

Nechám priestor, aby sa vyjadrili poverenejší než som ja :-)

OXFORD

fair to somebody (to do something) Was it really fair to him to ask him to do all the work?

fair on somebody (to do something) It's not fair on the students to keep changing the timetable.

fair to do something It's only fair to add that they were not told about the problem until the last minute.

CAMBRIDGE

It's not fair on Joe (= it is not right) to make him do all the work!I

t's not fair that she's allowed to go and I'm not!I

t's not fair to blame me for everything!

She's scrupulously fair with all her employees (= she treats them all equally).

MACMILLAN uvádí i spojení “fair in”

Teachers have to be scrupulously fair in marking examination papers.

MERRIAN – WEBSTER uvádí obě možnosti – jak “fair to”, tak “fair with”

I try to be fair to/with my children.

Áno, slovníky som si rovnako prezrel, ale ďakujem za kópiu. Čakám, avšak, nech sa vyjadrí niekto kto tejto “problematike” s FAIR rozumie :-)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marecek vložený před 11 lety

Áno, slovníky som si rovnako prezrel, ale ďakujem za kópiu. Čakám, avšak, nech sa vyjadrí niekto kto tejto “problematike” s FAIR rozumie :-)

Já jsem si také myslel, že by mohla být i předložka OF, ale v žádném z výše citovaných slovníků jsem tuto kolokaci neviděl… :-). Takže bych řekl, že závěr zní takto: se slovem FAIR můžete použít předložky TO, FOR, WITH.

Ano to použít lze, ale je tam rozdíl, nejdou zaměňovat.. Např. FOR se používá, když následuje sloveso (It is not fair for me TO WAIT there)- zde by se TO prý nepoužilo, ale mne zajímá, proč..nikde to přesně není :)

Myslím, že použití FAIR IN je jasné, tam se to netýká někoho (asi nikdo by neřekl “it is not far in me”.

Ale když mrknete na příkladové věty s FOR v mém příspěvku, mají každá jiný význam.

Nerozumím totiž tomuto vysvětlení, proč je tam vůbec for: “it would not be fair to everyone else for me to eat all the oranges.”

Mně přijde, že ty příklady říkají asi toto:

BE FAIR WITH/TO SMB. (tečka) = jednat s někým spravedlivě, fér, být spravedlivý k někomu, zacházet s ním tak, nekřivdit mu (obecná věc)

BE FAIR TO/ON SMB. (TO DO SMT.) = být správné vůči někomu (konkrétní věc, ohledně osoby)

BE FAIR TO DO SMT. = být správné, fér, udělat

BE FAIR IN SMTH. = jednat spravedlivě, fér v nějaké konkrétní věci (ne ohledně osoby)

BE FAIR FOR SMB. TO DO SMT. = být správné (podle práva), aby někdo dělal něco (sice to není zmíněno v žádném slovníku, ale lze to lehce zjistit třeba podle verše Jb 35,2 ;-) )

Není zde FOR ve smyslu aby? Není fér, aby jsi/oni/já – to by dávalo smysl.

A co jsem napsal já? :))

Zapadlo tady zmiňované fair of sb., např fair of me.
Jak jinak bychom řekli: " To ode mne nebylo fér.", protože předložky to/with/in řeší vztah k něčemu/něko­mu (vůči)

Řídil bych se tím, že OF používáme k vyjádření názoru na něčí chování, viz ENTRY 12:

used to give your opinion of somebody's be­haviour
It was kind of you to offer.

No já také. Jen, aby nezapadlo, že je to taky dobře.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od swimmer vložený před 11 lety

No já také. Jen, aby nezapadlo, že je to taky dobře.

Jasně. :) Ale použití OF tu, tuším, nesouvisí se samotným FAIR, není to vazba.

Když se podíváš výše, tak ozáček píše, že to nenašel ve slovníku, takže aby si někdo nemyslel, že to nejde. Jasně jde o obecné použití předložky of.

Na druhou stranu když mrkneš do Oxfordu, tak třeba u nice mají vyloženě uvedené nice of.

Vďaka za objasnenie.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.