Help for English

After vs. later

 

Dobrý večer, mám před sebou větu: However, the year after/later we had to go back to college in different parts of the country. Podle výsledků je správně AFTER, já jsem si myslela, že spíše LATER. Jak tedy v této větě poznám, co tam patří? Děkuji!

Dobrý večer,

v tomto případě “the year after” = the next year = příští rok…proto je varianta z klíče v pořádku.
Pokud by tam bylo later, tak by muselo být “a year later” = o rok později.

Rozdiel medzi AFTER a LATER nájdete celkom fajn vysvetlený tu.

(qst) Ďalej, som videl, že na mnohých zahraničných fórach ľudí trápi táto dilema spojená s týmito dvoma typmi viet (tak ju ponúkam, ak by trápila aj Vás): (qst)

Is there any difference between saying:

  • I'll do my research later this week.

and

  • I'll do my research after this week.?

_____________­________________________­_____________

  • When you say that you will do it later that week you express that you will have done it at least in this week.
  • When you say after you mean that you'll do it next week, a better way to say this is " I'll do my research next week"

or

  • later this week implies that you are going to do the research sometime this week
  • after this week says that you are going to do your research sometime next week

Ono, tá problematika s LATER je rozsiahlejšia. V pohode môže nastať otázka, aký je rozdiel medzi LATER vs AFTERWARDS, LATER vs LATER ON, LATER vs LATTER apod. To už je ale výzva na dôkladnejšiu a rozsiahlejšiu diskusiu :-8.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.