Help for English

Inf. či Gerund po adjektivech

 

V učebnici Advanced Grammar in Use jsem našel něco, co mě mate. U adjektiv crazy, foolish, mad (a částečně i stupid) je buď jedno či druhé nebo i libovolné z nich zároveň? Označeno na obrázku z knihy:

http://2i.cz/a626a78d5e

Nebo to smysl dává? (Obrázky se sem do fora daji dat nejak snadneji?)

A co konkrétně vás mate? Já v tom nevidím žádný problém. :-)

Chápu, že Vás asi mate fakt, že se dají použít jak s gerundiem, tak s infinitivem. Ale tak to prostě je. Samozřejmě zároveň se použít nedají. Jedno či druhé.

Nemate Vás spíš to, že jsou některá adjektiva uvedena 1) v části TO, 2) ING a 3) TO nebo ING? Jako že by stačilo je napsat jen do té třetí kategorie? :)

Swimmer: Právě že se dají zároveň (Jak píšou v oddílu vi.): He would be stupid to leave now. He would be stupid giving up the job.

Franta K. Barták mě pochopil nejlépe:) – Ano, to mi vadí, stačilo by ta 3. kategorie (oddíl vi.). Jako GOOD je jednou v “to-infinitive” a jednou v “-ing” – jenže to je pak zase i v oddíle vii. (-ing nebo that-clause).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Benedict vložený před 11 lety

Swimmer: Právě že se dají zároveň (Jak píšou v oddílu vi.): He would be stupid to leave now. He would be stupid giving up the job.

Franta K. Barták mě pochopil nejlépe:) – Ano, to mi vadí, stačilo by ta 3. kategorie (oddíl vi.). Jako GOOD je jednou v “to-infinitive” a jednou v “-ing” – jenže to je pak zase i v oddíle vii. (-ing nebo that-clause).

Tak to asi používáme trošku jinou češtinu :-). Jak píšu, bud použijete infinitiv nebo gerundium. To znamená, že můžete použít jedno, stejně tak jako druhé. Nelze je přece použít zároveň!

Swimmer: Tak asi jo. Pardon. Je to těžší pro mne…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Benedict vložený před 11 lety

Swimmer: Tak asi jo. Pardon. Je to těžší pro mne…

Je dobře, že se ptáte. Jen dodám, že se význam nemění, je jedno, jestli dáte po těchto adjektivech -ing nebo to. Ale to je snad jasné. :-)

Ale proč tam ta slovesa nejsou jen v tom oddíle “to” a “ing” a objevují se i v těch výše? Ano, mate mě to.

Protože se nejedná o disjunktní množiny? Ale o množiny se společnými prvky. :-D

Trochu v matice plavu, ale tohle by snad šlo :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.