Help for English

On the 1st of October - psaná forma

 

Kolega (native BrE) mi zmiňoval, že pokud píši text a chci být opravdu formální, neměl bych vynechat “of” a “the”, tedy vlastně bych měl kopírovat výslovnost. Nějak se mi nedaří najít další reference a jen bych rád věděl, zda mne netahá za nos 

Díky, ale to by znamenalo, že bych měl i číslo přepsat slovy, což je jiné než uvedený formát.

No právě, myslím, že jakmile je tam číslo, tak ne. Když to budeš chtít extra formální, tak i číslo napíšeš slovem, a tudíž je nutné dát i předložku a člen.

No, ale teď jsem tu četl článek o Vánocích a tam je hned v úvodu:

on the 25th of December

tohle je zajímavé. Jak to teda je? Nelíbí se mi, když v psané formě vynechám of a the, ale je to teda možné? Takže místo on the 15th of May, můžu napsat on 15th May? přijde mi to neúplné v tom případě se mi už víc líbi on May 15

Běžná psaná forma dat je tato: My birthday is on 17th June NEBO on 17 June. Normálně se tam OF a THE nedává. Náš problém je ale, zdá se, otázka formálnosti. Až tam mé znalosti nesahají , takže raději přenechám zkušenějším.

Marek Vít: ale tam se o tomto způsobu nezmiňujete (pokud se nepletu). Jde o to, že toto je psaná forma, přesto je v ní jak the tak of. Všechny vaše ukázky jsou bez obou zmíněných.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Sharci vložený před 11 lety

tohle je zajímavé. Jak to teda je? Nelíbí se mi, když v psané formě vynechám of a the, ale je to teda možné? Takže místo on the 15th of May, můžu napsat on 15th May? přijde mi to neúplné v tom případě se mi už víc líbi on May 15

Vy byste napsala “on the 15th of May”?? Nechci Vás nijak urazit, ale už na základní škole se žáci učí, že data se v AJ jinak píší a jinak čtou.

15. května

Výslovnost – on the fifteenth of May

Psaná forma – on 15th May; on 15 May

24. prosince

Výslovnost – on the twenty-fourth of December

Psaná forma – on 24th December; on 24 December

9. srpna

Výslovnost – on the nineth of August

Psaná forma – on 9th August; on 9 August

Tohle je nejčastější, měsíc s řadovou číslovkou lze ale také přehodit (viz odkaz od pana Víta).

Ozacek, my tě také nechceme urazit, ale “on the 15th of May” skutečně napsat můžeš a o tom je toto vlákno. Očividně jsi nečetl ani všechny příspěvky, protože přímo zde na HFE je tento formát zápisu použit v článku o Vánocích…

http://www.helpforenglish.cz/…sh-christmas

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.