Help for English

Předpřítomný čas × minulý čas

 

Ahoj.,

jak by se řeklo “Od té doby, co mám nové auto, jsem méně závislý na svých rodičích.”? Můj návrh:

I've been much less independent of my parents since I've had a new car.

Výše uvedená věta mi dává po významové stránce smysl, ale nějak mi po stránce gramatické “nesedí” předpřítomný čas prostý, který je “neobvykle” a “nestandardně” použit i ve vedlejší větě uvozené spojkou “since”, kde obvykle bývá minulý čas prostý, jako např. zde: “I've been much happier since I met her.”

Díky za případné (do)vysvětlení!

Po spojce since ve významu od dané doby nemusí být vždy minulý čas, pokud je to věc, která trvá až doteď. Takže je to dobře!
Další příklad:
It has been seven weeks since I have been divorced from my husband. tedy: co jsem rozvedená se svým manželem
Jen pozor na dvě věci:

  1. independent je nezávislý, tou vaší větou totiž říkáte pravý opak, že jste na nich závislejší . takže lépe vyměnit za dependent
  2. je to detail, ale much less dependent – mnohem méně závislý

Děkuju!

Využiji toho a zeptám se, jaká z níže uvedených vět je správná:

(Osobně se přikláním k č. 2.)

  1. My grades are far better since I have been attending this school.
  2. My grades have been far beeter since I have been attending this school.

Díky za trpělivost.

Podle mne jsou dobře obě. Jde totiž o to, že since má význam:
1. od doby v minulosti
2. protože, neboť

Pokud je since spojka časová, určitě bych souhlasil, že správně je č.2. Ale pokud by byla spojka since použita jako spojka ve příčinných/dů­vodových vedl. větách, klidně by mohlo být i č.1.

Ano, zde bylo “since” myšleno jako časová spojka.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Radim45 vložený před 11 lety

Ano, zde bylo “since” myšleno jako časová spojka.

Jen si dovolím poznamenat, že to, co psal swimmer, je dobré mít na paměti hlavně při četbě knih a odbornějších textů, aby člověk nebyl zmatený. tam se totiž s tímto druhým významem SINCE často setkáte. 

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.