Help for English

Ideální fungování Help Fóra

 

A sice takový malý apel na některé zdejší uživatele, aby z threadů (vláken) ve fóru nedělali diskuzní kroužek.
Pokud se Vaše mínění neshoduje s nějakým dalším, každý to vidí. A jakmile to uvidí zdejší zkušenější uživatelé, připojí svůj názor, případně vysvětlí. Pochybuji, že má někdo čas se probírat 20ti příspěvkovou hádkou – jak ti co radí, tak ti co hledají odpověď.

Ideálnost spočívá v tom, že 1 příspěvek obsáhne “jak a proč”, nikoliv 10 příspěvků “určitě to tak je a nepotřebuju svůj názor podkládat”.

Tohle píšu, protože se z vláken sám učím a chci si to udělat pohodlné a přehledné. Díky Kuba. 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 11 lety

A sice takový malý apel na některé zdejší uživatele, aby z threadů (vláken) ve fóru nedělali diskuzní kroužek.
Pokud se Vaše mínění neshoduje s nějakým dalším, každý to vidí. A jakmile to uvidí zdejší zkušenější uživatelé, připojí svůj názor, případně vysvětlí. Pochybuji, že má někdo čas se probírat 20ti příspěvkovou hádkou – jak ti co radí, tak ti co hledají odpověď.

Ideálnost spočívá v tom, že 1 příspěvek obsáhne “jak a proč”, nikoliv 10 příspěvků “určitě to tak je a nepotřebuju svůj názor podkládat”.

Tohle píšu, protože se z vláken sám učím a chci si to udělat pohodlné a přehledné. Díky Kuba. 

Já za sebe tento pohled nesdílím. Myslím, že diskusní fórum, je od toho, aby se diskutovalo a aby se pohled na daný obrat, frázi, idiom, gramatiku v čase vyvíjel. Mnohdy i méně pokročilý uživatel může odpovědět velmi dobře a k věci. Přece diskusní forum není pořad typu volejte řediteli, on Vám dá tu jedinou zaručenou odpověď. We are over it, aren't we?

Veľa problémov by vyriešilo to, ak by existoval nejaký kódex pravidiel, ktorý by jasne určoval, aké povinnosti účastníkovi debaty plynú. Ako dodržiavať pravidlá, ak neviem aké.

Dovoľte mi ďalšie postrehy. Ja osobne nemám rád príspevky typu:

  • Otázka znie: “Aký je rozdiel medzi LIVE a STAY?”
  • Odpoveď 1: “Niekde som počul, že tam není rozdiel, ale nie som si istý – nech ma niekto opraví.”

Prispievam len vtedy ak som si istý (to neznamená, že ak som si bol istý, ale nemal som pravdu – zrúti sa svet). Ale ak som viacmenej presvedčený, že sa do témy nevyznám, tak nebudem len tak hádzať príspevok, aby ma bolo vidieť, že sa angažujem. Tu sa to, podľa mňa, deje denne.

To, že napr. niekto neprispeje do debaty – neznamená, že to nevie. Ja napr. by som prispieval častejšie, ale celková atmosféra, kt. mi niektoré diskusie vytvoria ma absolútne odradia od prispievania.

Alebo, ak sa niekto pomýli vo svojej odpovedi napr. v člene, podľa mňa netreba, aby 10 užívatelia napísali, že tam bude THE nie A. Ja to opravím a príde niekto iný a pozerá, čo to tam je. Napíšem súkromnú správu: “Nepomýlili ste sa? Nechcem tam verejne poukazovať na to, že ste urobili v člene chybu, nie je to potrebné, nemalo by to byť tak, či onak?”. Nie tu to funguje tak, že ešte ani nie je na problém zodpovedané, ale rozoberá sa totálna iná problematika vyplývajúca napr. z prvej odpovede.

Aj napriek každému úsiliu, ktoré prišlo, je a príde, je mi jasné, že nič nikdy nebude fungovať 100% tak ako by malo. To je proste život. Poviem to jednoducho a hlavne úprimne. Ja rozlišujem medzi diskusným fórom (ako takým) a help fórom.

V diskusnom fóre nenamietam, ak sa debata vyvíja. Je to diskusia. Ale do help fóra prichádzam preto, aby som tam našiel pomoc – nie diskusiu. Preto, ak padne otázka, chcem vedieť odpoveď. Zaujíma ma niečo, vyhľadám si to, ja si nechcem opakovať v diskusií 10 iných gramatických pravidiel, ja chcem vedieť iba odpovedať na tú otázku z názvu vlákna. Ja tam nejdem na to, aby som diskutoval o včerajšom obede – ja chcem zistiť odpoveď na gramatický jav atd., ktorý ma trápi. Toto je veľký problém.

Ďalej by podľa mojej skromnej mienky nebolo na škodu, ak by sa odpovede nejako bodovali (ako to je na iných stránkach) a tá najlepšia by bola hneď pod otázkou. Tak by človek, ktorý chce dostať odpoveď, nemusel prechádzať dlhé diskusie, ale mal by ju hneď na začiatku.

Na ľuďoch je krásne to, že sú od seba odlišní. Ak by sme všetci mali rovnaké postoje, v čom by bola odlišnosť? Nemuseli by sme sa spoznávať, každý jeden človek by bol kópiou toho druhého. Ak vy máte názor iní – ja ho neberiem vám, a teda, ak sa vám nepáči to, čo som napísal vyššie, neberte ho ani vy mne.

Človek nikdy nebude najobľúbenejší pokiaľ v tom, čo hovorí je aspoň trošku pravdy. Pravda sa zle počúva. Ale aj napriek tomu budem radšej najhorší a jediný na najmenšom kúsku na svete ako najlepšie sa pretvarujúci človek, ktorého všetci zbožňujú..... 

S úctou,
Marek zo Slovenska

Diskuzní fórum je od toho, aby se diskutovalo. Některé vaše názory jsou zajímavé (třeba bodování odpovědí), s jinými já osobně nesouhlasím.

Nesouhlasím třeba s tím, že je vždy jasná otázka a jasná odpověď. Toto není matematika… Někdy je sama otázka stavěna dosti nejasně, a navíc se díky příspěvkům různých uživatelů i sám tazatel může podívat na svůj dotaz s jiného úhlu pohledu.

Ano, je tu spousta věcí, které mě taky štvou. Třeba název vlákna “překlad” nebo když někdo odpoví úplně špatně, ale naprosto sebevědomě… Ale taky mě štvou vlákna jako je toto – přece nemůžeme čekat, že si toto všichni přečtou a začnou se chovat podle toho. Spousta lidí toto číst vůbec nebude (je to dlouhé), ale i kdyby, nezačnou se chovat jinak.

Je to živý organizmus a každý je jiný. Za tu dobu už přece můžete tušit, že dotaz od někoho, kdo sem píše často, bude takový či makový. Jsou lidi, kteří odpovídají většinou k věci a správně, jsou naopak lidi, kteří řeší prkotiny, nebo lidi, kteří odpovídají značně nesprávně…

Dávat tady tomu mantinely je nesmysl. Ale pokud to dojde daleko (stane se z toho hádka – už to tady bylo několikrát), tak to vlákno můžeme zamknout a děláme to.

Chápu asi, proč jste toto celé psal a taky asi chápu dotaz původní, ale tohle prostě není matematika. I když některé dotazy jsou jasné a mají jasnou odpověď, není to tak u všech a já osobně mám pocit, že tady teď řešíme zbytečnosti…

Vlákno s takou otázkou vzniklo, ja som odpovedal. Váš názor je taký, môj taký. Ja som moju odpoveď nenapísal preto, aby sme som zmenil fórum, ja som to napísal preto, aby som vyjadril svoje pocity – nič viac. Ja sa za ne nehanbím.

Ja si osobne myslím, že viacero dotazov je jednoznačných stačia max. 3 príspevky, aby dotyčný pochopil. Ak príde nejaký dotaz, ktorý nie je ako “matematika” nevidím problém, ak by diskusia vznikla, ale k téme a na úrovní. Konštruktívna debata…

Váš názor je iný od toho môjho, neberiem vám ho. V každom prípade sa nebudem ďalej zapájať do tejto diskusie, pretože svoj názor som povedal a nebudem každého presviedčať o tom, že len ja mám pravdu, či niekomu inému vyvrácať tú jeho.

Ďakujem, že ste mi umožnili prispieť svojim pohľadom.

Bodovani, nebo chcete-li “lajky”, dobrych odpovedi fungujou na jinych forech a fungujou celkem dobre. Ja bych toto urcite na foru zde uvital. Nebo treba neco jako “karmu”, aby by dotazujici vedeli ze jim odpovida clovek, ktery vi o cem mluvi (nebo naopak).

Co se tyce dlouhych diskuzi, myslim ze swimmer a p. Svozilek to vystihli dobre. Jsem vsak pro, aby lidi sve odpovedi podkladali nejakymi fakty, zejmena v pripade, kdy jejich odpoved nekdo zpochybnuje. A ne, nazor jednoho ci dvou rodilcu, neni ve vetsine pripadu dostatecne vypovidajici, aby clovek mohl s jistotou tvrdit tohle je dobre a tohle ne.

Jsem pro “LAJKY – PALCE NAHORU DOLU” na uživatele i odpověď. Perfektní nápad, prospěje to všemu.

Jinak zatím odpověděli ti, které jsem příspěvkem rozhodně nezahrnoval. Čiže souhlasím s poznámkou, že ten kdo by si to přečíst měl, si to nepřečte. Tak sorry.. 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 11 lety

Jsem pro “LAJKY – PALCE NAHORU DOLU” na uživatele i odpověď. Perfektní nápad, prospěje to všemu.

Jinak zatím odpověděli ti, které jsem příspěvkem rozhodně nezahrnoval. Čiže souhlasím s poznámkou, že ten kdo by si to přečíst měl, si to nepřečte. Tak sorry.. 

Já už si to přečetl!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 11 lety

Já už si to přečetl!

Vy jste ten, jehož příspěvky bych dával za vzor. (Kromě tedy těch dvou posledních  )

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 11 lety

Vy jste ten, jehož příspěvky bych dával za vzor. (Kromě tedy těch dvou posledních  )

Ty jsem napsal schválně proto, abych nebyl tolik vzorový. 

Co si budeme povídat, ideální fungování fóra je utopie. Co člověk, to názor. Označení lajkem / karmou je fajn nápad. Mně by se líbil i nějaký (stručný) kodex, který by byl k přečtení (a dodržování) nad fórem, ale to je na zvážení pana Víta. 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 11 lety

Jsem pro “LAJKY – PALCE NAHORU DOLU” na uživatele i odpověď. Perfektní nápad, prospěje to všemu.

Jinak zatím odpověděli ti, které jsem příspěvkem rozhodně nezahrnoval. Čiže souhlasím s poznámkou, že ten kdo by si to přečíst měl, si to nepřečte. Tak sorry.. 

Diskuzní fórum je od toho, aby se diskutovalo. Jsem rád, že toto vlákno vzniklo a jsem rád, že se diskutuje o tom, jak se má diskutovat.

Možná právě protože je diskuzní fórum živý organizmus a nějaká pravidla se nezavedou plošně, ale právě proto je velice vhodné, aby uživatelé, kteří na fórum chodí pravidelně se na pravidlech shodli a dodržovali. A pokud to bude nutné, podporovali ostatní, aby je dodržovali také (například moderátoři mohou změnit název příspěvku).

Dovolím si tento příspěvek předělat v otázku – chceme, aby toto fórum fungovalo jako stylem Otázka → Odpověď?

Můžeme připravit funkci Like/karma, ale dle mého názoru tento systém často nefunguje – nejvíce hlasů nemusejí mít příspěvky, které nejvíce a nejlépe odpovídají na otázku, ale třeba odpovědi nejvtipnější – nebo ty, které uživatele nejlíp setřou.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Petr Hudík vložený před 11 lety

Diskuzní fórum je od toho, aby se diskutovalo. Jsem rád, že toto vlákno vzniklo a jsem rád, že se diskutuje o tom, jak se má diskutovat.

Možná právě protože je diskuzní fórum živý organizmus a nějaká pravidla se nezavedou plošně, ale právě proto je velice vhodné, aby uživatelé, kteří na fórum chodí pravidelně se na pravidlech shodli a dodržovali. A pokud to bude nutné, podporovali ostatní, aby je dodržovali také (například moderátoři mohou změnit název příspěvku).

Dovolím si tento příspěvek předělat v otázku – chceme, aby toto fórum fungovalo jako stylem Otázka → Odpověď?

Můžeme připravit funkci Like/karma, ale dle mého názoru tento systém často nefunguje – nejvíce hlasů nemusejí mít příspěvky, které nejvíce a nejlépe odpovídají na otázku, ale třeba odpovědi nejvtipnější – nebo ty, které uživatele nejlíp setřou.

A co třeba hodnocení toho, kdo otázku pokládal – která odpověď mi pomohla nejvíce, která nejméně. Setkala jsem se s tím v jedné poradně. Nebo liky typu: Je pro mě tato odpověď užitečná ano/ne (viz Heuréka).., Na Help fóru by nějaký typ hodnocení odpovědí určitě pomohl, na “potlach” je spousta místa v ostatních oddílech fóra…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Leiah vložený před 11 lety

A co třeba hodnocení toho, kdo otázku pokládal – která odpověď mi pomohla nejvíce, která nejméně. Setkala jsem se s tím v jedné poradně. Nebo liky typu: Je pro mě tato odpověď užitečná ano/ne (viz Heuréka).., Na Help fóru by nějaký typ hodnocení odpovědí určitě pomohl, na “potlach” je spousta místa v ostatních oddílech fóra…

Pěkný nápad, mohlo by se pak i u toho odpovídajícího zobrazovat počet kolikrát jeho odpověď ohodnotili jako přínosnou/nev­hodnou – třeba v profilu.

Jinak k rukavici v ringu (ad: otázka – odpověď):

  • jsou typy otázek, kdy to takto stačí
    • ale: angličtina se mi začala líbit až jsem začala objevovat souvislosti a to je někdy na delší vlákno
Odkaz na příspěvek Příspěvek od jarmi1 vložený před 11 lety

Pěkný nápad, mohlo by se pak i u toho odpovídajícího zobrazovat počet kolikrát jeho odpověď ohodnotili jako přínosnou/nev­hodnou – třeba v profilu.

Jinak k rukavici v ringu (ad: otázka – odpověď):

  • jsou typy otázek, kdy to takto stačí
    • ale: angličtina se mi začala líbit až jsem začala objevovat souvislosti a to je někdy na delší vlákno

S nápadem souhlasím, rovněž s poslední (zkušenou) poznámkou o vtipnosti či shazování p.Hudíka.

K rukavici v ringu: to neříkám, že ne. Shrnuto, je mi líto času, který strávím pročítáním několika příspěvků než se dočtu k tomu “potřebnému”. Odtud stížnost.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.