Help for English

Marek Vít + PhDr

 

Dobrý den,

rád bych se p.Vít zeptal, proč (po shlédnutí profilu) jste “jen” magister, přestože Vaše znalost by asi na doktorát bohatě postačila – tedy co Vás vedlo k tomu “přestat vysokoškolsky studovat po 5 letech”?

otázka ze zájmu
Děkuji
Jakub R.

Další studium pro mě nebylo dostatečně motivující. Úsilí a čas, který bych musel do studia investovat, rád vložím (a v kládám) do něčeho jiného. I i kdybych se rozhodl studium podstoupit a kdyby se mi ho podařilo dokončit, nemělo by to pro moji práci žádný zásadní přínos.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 10 lety

Další studium pro mě nebylo dostatečně motivující. Úsilí a čas, který bych musel do studia investovat, rád vložím (a v kládám) do něčeho jiného. I i kdybych se rozhodl studium podstoupit a kdyby se mi ho podařilo dokončit, nemělo by to pro moji práci žádný zásadní přínos.

Aha, díky

To je právě hrozná škoda, že ty rigorozní tituly jsou jako JUDr., PhDr., atd. jsou ve své podstatě k ničemu, a od magistra neodlišují nijak.. jen pěkně vypadají 

Já si myslim, že i Ph.D. neni platově o moc zajímavější, aby to stálo za 3 roky studia.

Náš pan docent například svědomitě všechny opravuje, když začnou s pane učiteli. 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Cortes vložený před 10 lety

Já si myslim, že i Ph.D. neni platově o moc zajímavější, aby to stálo za 3 roky studia.

Ano, platově o něco (málo) lepší, povinností ale více – přímé výuky sice méně (to je ale proč tu práci na univerzitě dělám), vědecké činnosti ale člověk musí prokazovat daleko více (cca 20 RIVových bodů ročně).

Svoji práci na uni dělám spíše proto, že mě baví, než že bych na ní byl finančně závislý. Baví mě na ní ta výuka praktického jazyka. No a k tomu je Ph.D. vlastně k ničemu. A 3–5 roků usilovného studia, bádání, neustálého čtení, psaní, publikování apod? Kdy bych potom dělal Help for English? Kdy bych dělal English Me? Kdy bych měl čas na svůj život, který si chci s pokračujícími roky co nejvíce užívat? 

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 10 lety

Ano, platově o něco (málo) lepší, povinností ale více – přímé výuky sice méně (to je ale proč tu práci na univerzitě dělám), vědecké činnosti ale člověk musí prokazovat daleko více (cca 20 RIVových bodů ročně).

Svoji práci na uni dělám spíše proto, že mě baví, než že bych na ní byl finančně závislý. Baví mě na ní ta výuka praktického jazyka. No a k tomu je Ph.D. vlastně k ničemu. A 3–5 roků usilovného studia, bádání, neustálého čtení, psaní, publikování apod? Kdy bych potom dělal Help for English? Kdy bych dělal English Me? Kdy bych měl čas na svůj život, který si chci s pokračujícími roky co nejvíce užívat? 

Mluvíš skoro jako moudrý stařec. Tedy, ne že bys nebyl moudrý! 

Ale vážně, mám podobnou zkušenost, ne sám, ale u kamarádů a spolužáků, kteří dělají doktoráty – samá akademická a vědecká práce a ve skutečnosti nedělají “nic” a jsou často otrávení, jenže tu školu chtějí dodělat.
A až skončí, tak není paradoxně taky moc na výběr – buď zůstat ve školní mašinérii a pokračovat v kariéře (která je nemusí bavit), nebo začít dělat třeba úplně jinou práci, mnohdy někde, kde se na tituly nikdo ani neohlíží.
Určitě do toho nevidím jako úředníci na ministerstvu, ale mám dojem, že tato titulová posedlost je částečně na vině současné aféry s tisíci “nekvalifikovaných” učitelů ve školství.

Ale třeba tu máte někdo lepší zkušenosti.

Já mám na to trochu jiný názor – nemyslím si, že by PhD znamenalo automaticky lepší pozici (hlavně proto, že to automaticky neznamená větší znalosti a inteligenci – bohužel), nicméně pro mě osobně je to jednak výzva – a upřímně, trochu mi chybí to hrabání se v dílech a diskuze o literatuře s někým, kdo tomu rozumí. Chci si ho udělat ale také proto, že doufám, že mi to udrží pozici v práci, není to jisté, ale doufám, že si mě nechaj, když uvidí, že mám snahu se vzdělávat dále. O svoji práci bych nerada přišla, tak jsem ochotna “přežít” i tohle další studium Taky záleží na tom, v jakém oboru se PhD dělá, něco jiného je, když to dělá pedagog – člověk, který vždy chce a bude učit gramatiku a prostě jazyk jako takový (který má můj extrémní obdiv). Já osobně chci od té gramatiky částečně utéct k výuce literatury a k tomu mi, doufám, studium PhD pomůže. Nejsem žádná mozkovna, vím, že mi bude dělat problém psaní disertačky (lépe se vyjadřuji slovně, než písemně ) a už vůbec si nepotrpím na tituly, kdyby bylo po mém, tak nikde nemám napsáno, jaký mám titul, stačí přece jméno – za PhD nevidím titul, ale jakýsi postupný vývoj své kariéry (ačkoliv jsem ani netušila, že by to mohlo být lépe platově ohodnocené, to jsou novinky )

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Sharci vložený před 10 lety

Já mám na to trochu jiný názor – nemyslím si, že by PhD znamenalo automaticky lepší pozici (hlavně proto, že to automaticky neznamená větší znalosti a inteligenci – bohužel), nicméně pro mě osobně je to jednak výzva – a upřímně, trochu mi chybí to hrabání se v dílech a diskuze o literatuře s někým, kdo tomu rozumí. Chci si ho udělat ale také proto, že doufám, že mi to udrží pozici v práci, není to jisté, ale doufám, že si mě nechaj, když uvidí, že mám snahu se vzdělávat dále. O svoji práci bych nerada přišla, tak jsem ochotna “přežít” i tohle další studium Taky záleží na tom, v jakém oboru se PhD dělá, něco jiného je, když to dělá pedagog – člověk, který vždy chce a bude učit gramatiku a prostě jazyk jako takový (který má můj extrémní obdiv). Já osobně chci od té gramatiky částečně utéct k výuce literatury a k tomu mi, doufám, studium PhD pomůže. Nejsem žádná mozkovna, vím, že mi bude dělat problém psaní disertačky (lépe se vyjadřuji slovně, než písemně ) a už vůbec si nepotrpím na tituly, kdyby bylo po mém, tak nikde nemám napsáno, jaký mám titul, stačí přece jméno – za PhD nevidím titul, ale jakýsi postupný vývoj své kariéry (ačkoliv jsem ani netušila, že by to mohlo být lépe platově ohodnocené, to jsou novinky )

No, na univerzitě je člověk s Mgr. ‘asistent’ s PhD je ‘odborný asistent’, pak docent, pak profesor. Podle titulu se tedy odvíjí pracovní zařazení a s tím tedy i plat, povinnosti apod.

Co se týče toho sebevzdělávání, to určitě beru, člověk by se měl samozřejmě vzdělávat dále. Ale postgraduální studium už je něco úplně jiného, zavede to člověka už do jiných sfér… Spousta lidí, které znám, je na tom podobně, jako výše popsal Franta.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vít vložený před 10 lety

No, na univerzitě je člověk s Mgr. ‘asistent’ s PhD je ‘odborný asistent’, pak docent, pak profesor. Podle titulu se tedy odvíjí pracovní zařazení a s tím tedy i plat, povinnosti apod.

Co se týče toho sebevzdělávání, to určitě beru, člověk by se měl samozřejmě vzdělávat dále. Ale postgraduální studium už je něco úplně jiného, zavede to člověka už do jiných sfér… Spousta lidí, které znám, je na tom podobně, jako výše popsal Franta.

Ono asi také záleží na tom, jestli se to studuje prezenčně nebo dálkově.

Ale nevím, nemám osobní zkušenosti, takže uvidíme, co budu říkat třeba za rok 

Nedá mi to, abych se nepřipojila k diskuzi. Ja doktorat mam, i kdyz ne z jazyků, ale z PřFUK a skloubit to s prací byla pořádná makačka. Ono hodně záleží s jakým očekáváním jdou lidé na doktorát, protože je to zejména o tom, zda chcete dělat vědu. Takže pokud se chcete zaměřit praktičtěji, je vam doktorat k ničemu a je to jen pro váš dobrý pocit nebo nevím k čemu… Bohužel hodně lidi chodi na doktorat s tim, ze vlastně ještě přesně nevědí co chtějí dělat a pobírat stipko tri roky se hodi a pak jsou z toho zklamaní a jak pise Franta je to jen o dodelani a casto nedodelani skoly.Ten příplatek na platu opravdu není nijak velký a vždy také záleží na organizaci, ve které pracujete, zda vam ho vubec da.

Chtěl bych se zeptat p.Víta, co Vás vedlo k té nechuti dále studovat železniční obor? Týkalo se to zejména té nedostatečné motivace + hodně času?
Chtěl jste být původně strojvůdce, či dělat nějaké práce na železnici?

Díky za odpověď

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Cheerry vložený před 10 lety

Chtěl bych se zeptat p.Víta, co Vás vedlo k té nechuti dále studovat železniční obor? Týkalo se to zejména té nedostatečné motivace + hodně času?
Chtěl jste být původně strojvůdce, či dělat nějaké práce na železnici?

Díky za odpověď

Železniční obor? Kde se tu o tom píše?

p.Vít to má napsané v životopisu , tak jsem se zeptal .

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.