Help for English

non gradable adjectives

 

V příspěvku o stupňování hot je zmíněno něco málo o přídavných jménech, co se nestupňují. V odkaze na british council je třeba i přídavné jméno amazing, které bych klidně stupňovala (na základě češtiny…úžasný až nejúžasnější). Má prosba je tedy taková…je tady někde článek či seznam, kde bych těch nestupňovatelných přídavných jmen bylo zmíněno víc? Nebo nenapsali byste mi nějaké, běžně používané…o a­mazing, favourite, freezing, wooden, terryfiing a impossible už vím… Nějaká další prosím? Děkuji.

awful
extreme
excellent
terrified
dead
absolute
unique
chemical
classifying
digital
domestic

Když si zadíte nnon-gradable adjectives do Googlu, nějaké stránky, na kterých najdete další přídavná jména to vyhodí…

Na základě češtiny, s tím člověk nemusí úplně pochodit.

Co můžete udělat, je najít si dané slovo v merriam webster slovníku. www.learnersdictionary.com

Každé přídavné jméno tam má uvedeno, jaké má tvary komparativu a superlativu. Pokud nemá, nestupňuje se.

V jiných slovnících mají stupňování jen tehdy, když se jedná o koncovky ER a EST, ale MORE a MOST tam nepíší. V tom merriam websteru je mají.

Zdravím, já jen tak ze zajímavosti.. Tady píšete, i na british council je že amazing je non-gradable – tedy se nestupňuje, v tom slovníku, co postl pan Vít, ale je přímo [more amazing; most amazing] Jak to vlastně s amazing je? norm. stupňovatelné?

http://learnenglish.britishcouncil.org/…non-gradable

díky

Taky by mne to zajímalo i přídavné jméno amazed má dle merriam webster tvary more, most, ale M. Hewings ho má jednoznačně zařazené do ungradable adjectives.

Co se slov týče, věřil bych slovníku.

BRITISH COUNCIL není zas tak velká autorita, co se týče jazyka jako takového.

M. HEWINGS je lingvista, především. Pochybuji, že se sám zabývá studiem jednotlivých slov v korpusech.

M-W je americká angličtina, je možné, že to jinak vidí am. angličtina než britská, to nevím. Možné to samozřejmě je.

Díval jsem se i do lingea lexicon a tam je také normálně more, the most o rozdílech ame/bre tam ale nic není, myslím, že ale obecně tam jsou nahrávky v BrE, asi to bude norm. stupňované

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.