Help for English

like infinitiv / gerundium

 

Zde si můžeme pomoci tím, že pokud se bavíme obecně, použijeme gerundium. Naopak pokud se bavíme o konkrétnější situaci, použijeme infinitiv.

(z článku Verb Patterns)
Takže konkrétnější věty např:
I like going swimming in the morning.
(Rád chodím ráno plavat) by měla být s infitivem, nebo se dá tento tvar normálně použít? ve smyslu,že mě to baví.
Díky moc 

Naprosto nechápu…
tom článku přeci máš přesně tuto větu a je, jak píšeš, s infinitivem
He likes to go swimming in the morning.
…akorát, že ty ji máš napsanou s gerundiem

???

A s gerundiem,je to taky správně?…

Ano, správně.
Ale tak jak píše Roman: “pokud se bavíme obecně, použijeme gerundium. Naopak pokud se bavíme o konkrétnější situaci, použijeme infinitiv.”

Tak ti to vysvětlí i učebnice a řeknou, že obvykle to tak je. Teoreticky je ale OK obojí…

Takhle…
I like going swimming in the morning. nemusí nutně znamenat, že já osobně tuto činnost provádím. Třeba se mi jenom líbí tato myšlenka “ranního chození plavat”. Dělají to moje děti a já to schvaluji.

I like to go swimming in the morning. ale říká, že já tuto činnost taky provádím. Já ráno chodívám plavat a líbí se mi to.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.