Help for English

than

 

Následuje v této větě po than tvar s -ing nebo pouze infinitiv bez to, či je to ještě jinak…?
It's always better to do something useful than sitting/sit at home watching TV.
Jelikož je to předložka, tak si myslím, že by tam měla být forma s -ing, ale nejsem si úplně jist, tudíž se ptám…
Děkuji za odpověď.

řekl bych, že sit, ale jist si nejsem

Já sem právě měl v hlavě ‚zažitou‘ vazbu – I'd rather (prefer).....(rat­her) than do/go/sit atp. A pak jsem narazil na tuto větu.

Přimlouvám se za SIT.

a nemalo by byt to sitting chapane skor ako slovesne podstatne meno – sedenie: sitting?

THAN může být předložka i spojka.
Za THAN zde bude infinitiv, je to zde spojka. INFINITIV může být s TO ale i bez, protože to první TO může být společné pro sloveso DO i SIT.

Díky za vysvětlení.

to že „to“ může být společné pro dvě slovesa platí i v dalších obdobných případech (s nějakou jinou spojkou), že?
Momentálně mě žádný příklad nenapadá, ale mám za to, že jo.

Před časem (už je to vlastně rok :) ) jsem se ptal v tomto vláknu na něco podobného: http://www.helpforenglish.cz/…vs-infinitiv

There's nothing better than (living/being/going to sleep × to live/to be/to go to sleep)

Je tedy jediná správná/přijatelná možnost ve výše uvedené větě infinitive s “to” (popř. infinitiv s elipticky vynechaným “to”) a gerundium je jednoznačně špatně?

Díky. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Radim45 vložený před 10 lety

Před časem (už je to vlastně rok :) ) jsem se ptal v tomto vláknu na něco podobného: http://www.helpforenglish.cz/…vs-infinitiv

There's nothing better than (living/being/going to sleep × to live/to be/to go to sleep)

Je tedy jediná správná/přijatelná možnost ve výše uvedené větě infinitive s “to” (popř. infinitiv s elipticky vynechaným “to”) a gerundium je jednoznačně špatně?

Díky. :)

Naopak, v této větě je právě nejpřijatelnější gerundium. Ale vysvětlit proč, to nedokážu…

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.