Help for English

sixths, depths

 

Dobrý den,

přijde mi, že vyslovit “sixths” nebo “depths” je nadlidský výkon. Máte nějaké tipy, jak tato slova vyslovit? Případně bych se přimluvil za nějaký článek. Díky.

Pokud si dobře nacvičíte samotné “θ” / * / tak, abyste na něj nemusel myslet, tak pak prostě jen přidáte “s” před nebo za něj. Po chvíli cvičení Vám to už ani nepřijde. :)

Ještě by mě zajímalo, zda je v tomto případě ð nebo θ. U slova “mouth” třeba OALD uvadí výslovnost /maʊðz/. Platí stejné pravidlo i pro sixths a depths?

Díky.

Podle mne se to nemění, protože v prvním případě předchází “ks” a v druhém “p”. Ale úplně jistě to nevím.

Pokud se jedná o podstatné jméno “mouth”, je výslovnost /maʊθ/. Tvar množného čísla “mouths” je ale /maʊðz/, neboť dojde k “oživení” znělosti koncového -th z /θ/ na /ð/. Podobný jev se objevuje např. i u podstatného jména “house” /haʊs/, kde se tvar množného čísla vyslovuje “houses” /haʊzɪz/.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.