Help for English

trik na naučení výslovnosti /æ/

 

znáte někdo nějaký?

Mě se to pořád nedaří, je to stále takové /e/…

Díky Kuba

Na to nepotřebuješ žádný trik, prostě otevřeš pusu na A a v té poloze zkusíš říct E (nesmíš mezitím pohnout pusou). :)
To uděláš nejdřív opatrně a pečlivě a zkusíš si vyslovit celá slova. Potom to procvičuješ 1000× dokola, až najednou na to nemusíš myslet a pusa ti to dělá automaticky.
Moje vlastní zkušenost. :)
TTT

Ještě odkaz na video:
https://www.youtube.com/watch?…

Já když otevřu pusu na A, tak pořád můžu vyslovit krásné čisté E. Podle mě je lepší nemyslet na to, jak otevřít pusu, ale prostě si pouštět nějakou nahrávku a přirozeně se to pokoušet napodobit. Tak se to ostatně naučil i každý rodilý mluvčí.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 10 lety

Já když otevřu pusu na A, tak pořád můžu vyslovit krásné čisté E. Podle mě je lepší nemyslet na to, jak otevřít pusu, ale prostě si pouštět nějakou nahrávku a přirozeně se to pokoušet napodobit. Tak se to ostatně naučil i každý rodilý mluvčí.

Když otevřete ústa na A, tak určitě nemůžete vyslovit čisté E, to prostě nejde. Stejně tak např. s jazykem mezi zuby nejde vyslovit čisté D. :-)

Jak se učí mluvit rodilí mluvčí, to bych sem nemíchal. Jako malinké děti mají několik let na to, aby se k tomu metodou pokus a omyl dopracovali. Ten čas ani příležitost my teď nemáme, nám pomůže vysvětlit, co máme s pusou udělat, kam dát jazyk, jak našpulit rty apod.

Ale je samozřejmě možné, že Vám konkrétně tento způsob nesedne. Potom zkuste videa na youtube a nebo ještě lépe poproste nějakého učitele, aby to s Vámi probral. Tam budete mít i cenný feedback, jestli to vyslovujete správně.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 10 lety

Já když otevřu pusu na A, tak pořád můžu vyslovit krásné čisté E. Podle mě je lepší nemyslet na to, jak otevřít pusu, ale prostě si pouštět nějakou nahrávku a přirozeně se to pokoušet napodobit. Tak se to ostatně naučil i každý rodilý mluvčí.

Nemáte na mysli spíš dlouhé “É”? To je totiž možné. Ale / * / je krátká samohláska.
Co se týče rodilých mluvčích, je to jak říká Marek – podívejte se, jak dlouho může učení výslovnosti trvat:
http://www.kidshealth.org.nz/…nt_chart.pdf
Samohlásky v tabulce nejsou, ale např. moje dcera ještě ve svých 4 letech čisté / * / úplně nevyslovuje. :)

hmm, díky za odpověďi, Františku, ten tvůj trik mi pořád nejde, ale určitě na to přijdu. Všim jsem si, že jediné co se mi při českém A a E mění je poloha jazyka… zkusím více opakovaček a nahrávek.. :)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 10 lety

hmm, díky za odpověďi, Františku, ten tvůj trik mi pořád nejde, ale určitě na to přijdu. Všim jsem si, že jediné co se mi při českém A a E mění je poloha jazyka… zkusím více opakovaček a nahrávek.. :)

Pokud budeš na EBD, ukážu ti to. :D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 10 lety

Pokud budeš na EBD, ukážu ti to. :D

Pokud myslíš EnglishBooks day tak to je někde u Práglu zas ni?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Jakub Ryba vložený před 10 lety

Pokud myslíš EnglishBooks day tak to je někde u Práglu zas ni?

Ano, Beroun. :)

Já mám pocit, že pokud to takto pitváte (což neříkám, že je špatně), na internetu to během pár vět nevyřešíte. Doporučoval bych nějakého rodilce, případně Čecha s dobrou výslovností (alespoň na pár lekcí).

PS. Praha není Beroun, ale chápu, že z pohledu Ostravy (info z vašeho profilu) je to asi jedno. Ale proč si neudělat výlet na EBD? Je to už poněkolikáté a nejsou tam lidi rozhodně jen z okolí Prahy, a pokud máte v sobotu volno (nepracujete, nestudujete), v podstatě bych řekl, že pro vás je to skoro povinnost :-) Soudím podle toho, že se snažíte angličtině opravdu přijít na kloub (což je dobře)

Já myslím, že vám EBD může dát víc, než si dokážete připustit…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Roman Svozílek vložený před 10 lety

Já mám pocit, že pokud to takto pitváte (což neříkám, že je špatně), na internetu to během pár vět nevyřešíte. Doporučoval bych nějakého rodilce, případně Čecha s dobrou výslovností (alespoň na pár lekcí).

PS. Praha není Beroun, ale chápu, že z pohledu Ostravy (info z vašeho profilu) je to asi jedno. Ale proč si neudělat výlet na EBD? Je to už poněkolikáté a nejsou tam lidi rozhodně jen z okolí Prahy, a pokud máte v sobotu volno (nepracujete, nestudujete), v podstatě bych řekl, že pro vás je to skoro povinnost :-) Soudím podle toho, že se snažíte angličtině opravdu přijít na kloub (což je dobře)

Já myslím, že vám EBD může dát víc, než si dokážete připustit…

Výslovnost: jo, to je určitě pravda, ve škole máme výbornou učitelku, zpětná vazba je hodně důležitá, těmi pár větami mi jde o to, že někdo přihodí dobrý tip, video etc., což pak můžu zkusit a člověk nikdy neví co pomůže (videí je hodně a právě proto je těžké najít nějaké fakt poučné).

EBD: 22.11. mám koncert s kapelou,takže nemůžu ani tak, ale ty přednášky by mě zajímali no :-D příští rok možná ;-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.