Help for English

MAKE / LET / GET someone do something

 

Zdravím, hledám nějaké vysvětlení gramatiky týkající se :MAKE / LET / GET someone do something – nevím jak se to česky jmenuje. Dále by se mi hodily materiály k Have something done – sice už jsem zde něco našel. Také by mě zajímalo použití need + -ing.

Za odpovědi předem děkuji.

vazba předmětu s infinitivem. Je tu na to článek.
NEED TO DO / NEED DOING – viz článek o gerundiu.

Dobry den, rada bych se Vas zeptala, kdy pouzijeme made someone do/ TO do something, napr.: the boss made Miriam to go home,she looked so ill. Nyni veta bez – to : he made us pick up all the broken glass. Peter was lazy, but his mother made him water the garden.

Nerozumim,kdy pouzivam infinitiv to, a kdy naopak ne. Moc Vam budu vdecna, Dekuji, Kristyna

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Christeente vložený před 9 lety

Dobry den, rada bych se Vas zeptala, kdy pouzijeme made someone do/ TO do something, napr.: the boss made Miriam to go home,she looked so ill. Nyni veta bez – to : he made us pick up all the broken glass. Peter was lazy, but his mother made him water the garden.

Nerozumim,kdy pouzivam infinitiv to, a kdy naopak ne. Moc Vam budu vdecna, Dekuji, Kristyna

Co já vim, tak se po “make” nepoužívá infinitiv s “to”, tím pádem bych řekl, že je ta první věta prostě špatně. Ale třeba se pletu…

V činném rodě se MAKE váže s infinitivem bez TO, v trpném s TO.
Viz také článek Verb Patterns (slovesné vzorce).

Dobry den, prvni veta urcite spatne neni, jelikoz je to ukazkova veta k prijimackam :).. Franto, dekuji Vam, ale porad v tom nevidim moc velky rozdil v techto vetach :D

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Christeente vložený před 9 lety

Dobry den, prvni veta urcite spatne neni, jelikoz je to ukazkova veta k prijimackam :).. Franto, dekuji Vam, ale porad v tom nevidim moc velky rozdil v techto vetach :D

Ta věta ale určitě špatně je..nemůže tam být TO, ať ta věta byla kdekoli.

proč by to zde nemohlo byt?

Zkuste si projít ještě tento článek:
http://www.eeyore.uh.cz/?…
Jsou tam příkladové věty na čínný i trpný rod slovesa make.

Moc Vám děkuji, odkaz mi pomohl :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.