Help for English

What-clauses - concord

 

Ahoj, mohl by mi, prosím, někdo poradit ohledně tvaru slovesa “be” (shody podmětu s přísudkem) v následujících dvou větách?

What I like about Paris is/are the Eiffel Tower and the Louvre.

What these gentlemen need is/are some new moral values

Případně mě můžete nasměrovat na příslušný článek, pokud tu takový již je. :)

Děkuji za případnou pomoc! :)

V obou větách by správně mělo být is, jak jsem sám tipoval a bylo mi to potvrzeno i rodilým mluvčím.

Myslím, že zde je užití is určeno právě tím what (to,co…), ale blíže to vysvětlit nedokážu.

Podrobnější článek na téma concord jsem tu nenašel, pouze cvičení.

To je zajímavé. První větu bych pochopil, ale u té druhé bych automaticky použil ARE, už proto, že oba předměty (gentlemen, values) jsou v mn.č.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 9 lety

To je zajímavé. První větu bych pochopil, ale u té druhé bych automaticky použil ARE, už proto, že oba předměty (gentlemen, values) jsou v mn.č.

Podmět je ale právě v obou případech to slovo WHAT, tedy v češtině by to bylo zájmeno TO. To, co potřebuju, JE. TO, co oni potřebují, JE. Prostě TO JE, a je jedno, co v tom souvětí okolo.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.