Help for English

Výslovnost queen, quest, quick

 

Mám možná dost základní otázku, ale chtěl bych se ujistit, že tato slova vyslovuji správně. Začnu čistým k bez přídechu a navážu hláskou pro w. Slyšel jsem spoustu lidí i pokročilých používat kv a možná i k-přídech-u (ale mohlo jít o špatnou výslovnost kw), což by znělo logicky, když to srovnám např. s výslovností Qatar, ale prostě mi to nesedí.

Klikni si na každé slovíčko 2×, objeví se ti okno se slovníčkem.
Tam pak klikni na vlaječky a poslechni si Am i Br výslovnost rodilých mluvčích.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Kronos vložený před 9 lety

Mám možná dost základní otázku, ale chtěl bych se ujistit, že tato slova vyslovuji správně. Začnu čistým k bez přídechu a navážu hláskou pro w. Slyšel jsem spoustu lidí i pokročilých používat kv a možná i k-přídech-u (ale mohlo jít o špatnou výslovnost kw), což by znělo logicky, když to srovnám např. s výslovností Qatar, ale prostě mi to nesedí.

K je v těchto slovech vždy s přídechech, jak slyšíte i na nahrávkách. Po něm následuje W – jak ho vyslovit najdete v článku Výslovnost /v/ a /w/.

QATAR je úplně jiný případ. Arabská slova obsahují hlásku, kterou angličtina nemá a ač je přepisována písmenem Q, její výslovnost je podobnější hlásce /k/ a nikoli /kw/. Přepis se navíc různí, někdy je použito Q, jindy K nebo dokonce G.
Více např. zde:
http://www.theguardian.com/…2566,00.html
http://ask.metafilter.com/…instead-of-K
http://www.al-bab.com/…e/roman1.htm
ale najdete jistě i veliké množství dalších zdrojů.

Děkuju za odpověď, problém není ve w (to je moje oblíbené písmeno), ale právě v tom q. Ve spojení unique technique se přečtou obě bez přídechu, že?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Kronos vložený před 9 lety

Děkuju za odpověď, problém není ve w (to je moje oblíbené písmeno), ale právě v tom q. Ve spojení unique technique se přečtou obě bez přídechu, že?

Já slyším v unique technique na všech nahrávkách (HFE, Oxford…) /k/ s přídechem. :)

Asi je problém ve mně, že nevím, co je to přídech. Např. u základního slova car je dost výrazný, tak to mám asi blbě zafixované. Zkusím to někde odposlouchat. Děkuji za trpělivost.

Přídech je takové K+ch, je víceméně stejný u všech K v angličtině. Ve slově CAR následuje samohláska, proto se může zdát, že je přídech silnější.

Jak je to prosím s tím přídechem např. ve slově church | tʃɜ:tʃ | ? Vyslovuje se to jako Č, nebo je tam náznak T? Mně to zní jako Č, ale např. slovo “bits” bych určitě nevyslovil s C…

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 9 lety

Jak je to prosím s tím přídechem např. ve slově church | tʃɜ:tʃ | ? Vyslovuje se to jako Č, nebo je tam náznak T? Mně to zní jako Č, ale např. slovo “bits” bych určitě nevyslovil s C…

Hláska ‘č’ se v angličtině zapisuje foneticky jako / ** / ale zní jako č, tedy ne jako T a Š za sebou.

Děkuji moc za ujištění, už jsem se zase začínal obávat, že jsem to celou dobu vyslovoval špatně. :)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.