Help for English

me / to me

 

Dobrý den ahoj.
Čím se prosím řídí to, zda mohu za slovesy použít předmětné zájmeno s/bez “to”?

Příklad:

Ještě mi nenapsala/neod­pověděla.

Překlad:

  1. She hasn´t written/answered to me yet
  2. She hasn´t written/answered me yet.

Respektive jak poznám, za kterými slovesy musím uvádět předmětné zájmeno s nebo bezto” (to me/me)?.
Děkuji Vám.

Já mám pocit, že je to záležitost BrE X AmE.
BrE více používá verzi s -to, AmE bez -to.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 9 lety

Já mám pocit, že je to záležitost BrE X AmE.
BrE více používá verzi s -to, AmE bez -to.

To nie je pravda…

V prvom rade by som v kontexte radsej pouzil: She hasn't replied/responded to me yet

Answer somebody vs answer to somebody

  1. Prvu variantu pouzijete ked napriklad na niekoho kricite a on vas (podla vsetkeho) nepocuje. Teda napriklad je v inej miestnosti. Vy vtedy mozete zakricat “Can you hear me? Answer me!!”
  2. Answer TO somebody znamena vyslovene “zodpovedat sa niekomu”.. teda napriklad ak sa vas niekto vypytuje mnoho otazok ohladom Kde si bol? Co si robil? O kolkej? atd, a vas to irituje, mozete mu odpovedat with I don't have to answer to you! teda doslova “Tebe sa nemusim spovedat.”
Odkaz na příspěvek Příspěvek od Josef vložený před 9 lety

http://www.helpforenglish.cz/…nglicke-vete

Prepacte, ale ked uz sem davate odkaz na clanok, mohli by ste to aj trosku objasnit. Keby som nevedel anglicky, resp. keby som nevedel, o co sa jedna, myslel by som si, ze sloveso answer je tiez jedno z tych slovies, ktore mozu mat double object…coz ale predsa nie je pravda..!

Toto predsa nie je otazka typu: She hasn't given me the letter. verzus She hasn't given the letter to me.

Answer to ma iny vyznam…

Vid podla slovnika:

When you answer someone who has asked you a question, you say something back to them. You can either say that someone answers a person or that they answer a question.

I didn't know how to answer her. I tried my best to answer her questions.

Be Careful! You don't ‘answer to’ someone who has asked you a question, or ‘answer to’ their question.

answer to someone =be responsible to, obey, work under, be ruled by, be managed by, be subordinate to, be accountable to, be answerable to He answers to a boss he has met once in 18 months.

Mozno ste sem ten clanok odcitovali len tak ‘pre zaujimavost’, no podla mna ro treba trochu viac specifikovat. Niekomu nezainteresovanemu by sa potom po precitani tohto vlakna mohlo zdat, ze answer a answer to je tiez len otazkou dvojiteho predmetu…

Pavlovi podle mě nejde jen o rozdíl u answer, který jste zde rozepisoval, ale o obecné používání sloves s nepřímým předmětem (mě, tobě, jemu…), tudíž zde podle mě odkazovaný článek má jistý smysl. Mám pravdu, Pavle?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Matěj K. vložený před 9 lety

Pavlovi podle mě nejde jen o rozdíl u answer, který jste zde rozepisoval, ale o obecné používání sloves s nepřímým předmětem (mě, tobě, jemu…), tudíž zde podle mě odkazovaný článek má jistý smysl. Mám pravdu, Pavle?

Ale to je uplne v poriadku. Ja si len myslim, ze by sa tam bola hodila strucna veta na objasnenie, nieco ako “ale tu to neplati/ale toto nie je ten pripad” .. V opacnom pripade to moze posobit zavadzajuco – obzvlast pre tych, ktori si to tu precitaju a ktori nemaju anglictinu na takej urovni, ako vy.

Je to ako keby sa niekto pytal na minuly cas slovesa sleep a vy ho odkazete na clanok o tvorbe minuleho casu pravidelnych slovies bez toho, aby ste upozornili na fakt, ze sleep je sloveso nepravidelne…

iDunno: Omlouvám se, odpovídal jsem asi na něco jiného. Měl jsem na myslí to, co uvádíte jako příklad “She hasn't given me the letter X She hasn't given the letter to me”. To si myslím, že je záležitost BrE a AmE…

Každopádně děkuji i za výklad ke slovesu ANSWER…

http://www.helpforenglish.cz/…-write-to-sb – řešilo se to třeba i tady (uvádím jen pro doplnění)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Matěj K. vložený před 9 lety

http://www.helpforenglish.cz/…-write-to-sb – řešilo se to třeba i tady (uvádím jen pro doplnění)

Děkuji moc :).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Matěj K. vložený před 9 lety

Pavlovi podle mě nejde jen o rozdíl u answer, který jste zde rozepisoval, ale o obecné používání sloves s nepřímým předmětem (mě, tobě, jemu…), tudíž zde podle mě odkazovaný článek má jistý smysl. Mám pravdu, Pavle?

Dobrý večer Matěji, přesně tak, jde mi o to jak rozpoznat za jakými slovesy následuje to a za jakými naopak bez to, podle čeho se to poznává? Příklad: She hasn't replied to me yet / She hasn't replied me yet.

To záleží na jednotlivých slovesech a jejich vazbách. Není na to vyloženě pravidlo. Některá slovesa se pojí s to, některá ne. Některá mohou mít obě varianty, které se často liší významem (jako u answer) a samozřejmě záleží na struktuře věty (viz článek). Některá se pojí s for a také někdy záleží na oblasti. Všechno by mělo jít zjistit v dobrém slovníku (vím, že používáte Oxford, tam doporučuji vždy přepnout na advanced verzi slovníku).

She hasn't replied to me – je správná varianta (vazba reply to sb)

Ale u write je to třeba jiné, tady pár vět z Oxfordu:

  • She wrote him several poems.
  • She wrote to him in France.
  • I wrote a letter to the Publicity Department / I wrote the Publicity Department a letter.

S různými slovesy a v různých významech a strukturách se to tedy liší.

Díky moc za komentáře pomohli jste mi.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.