Help for English

Before- past perfect

 

Prosím o radu jak je to se spojkou before v předminulém čase. Četla jsem tento článek http://www.helpforenglish.cz/…edminuly-cas. Tam jsem se dočetla, že po spojce before se předminulý čas nepoužívá. Jako příklad je tato věta. “She ran two miles on her elliptical before breakfast.” V učebnici F2F jsem narazila ve cvičení na tuto větu: “Nobody had walked the Amazon before Ed Stafford.” Tam je ale předminulý čas použitý. Tak nevím. Moc díky za odpověď.

Tady je ale before předložka, nikoliv spojka.

Jo, jasně. Sorry,tak předložka. Ale jinak se ty věty stejně liší.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od marki001 vložený před 9 lety

Prosím o radu jak je to se spojkou before v předminulém čase. Četla jsem tento článek http://www.helpforenglish.cz/…edminuly-cas. Tam jsem se dočetla, že po spojce before se předminulý čas nepoužívá. Jako příklad je tato věta. “She ran two miles on her elliptical before breakfast.” V učebnici F2F jsem narazila ve cvičení na tuto větu: “Nobody had walked the Amazon before Ed Stafford.” Tam je ale předminulý čas použitý. Tak nevím. Moc díky za odpověď.

No, budu v tom článku muset nějak upřesnit…

Když prostě říkáte, KDY někdo něco udělal… např. udělal něco před večeří, udělal něco předtím, než se navečeřel, udělal něco předtím, než se vrátili rodiče – předminulý čas nepoužíváme. Věta prostě říká KDY se to stalo.

Někdy ale pomocí BEFORE vyjadřujeme to, že tou dobou už bylo něco hotové..... focus je jakoby na tu druhou událost, na tu dobu. Neříkáme tedy KDY někdo něco udělal, ale CO už bylo hotové tou danou dobou.

Např:

He read the paper before he left for work. – Kdy si je přečetl? Než šel do práce.
He had read three articles before she arrived. – Než se stihla vrátit, měl už přečtené tři články. Tedy nesdělujeme, KDY si přečetl tři články, ale KOLIK jich již měl přečtených tou dobou… co už bylo tou dobou hotové, dokončené.

Proč jsem to možná v tom článku napsal tak černobíle, bylo, že studenti se někde mylně naučili, že vidí větu se spojkou BEFORE a automaticky tam dávají předminulý čas. To je špatně. Podle before se to neřídí. Řídí se to vždy významem. Minulý čas obecně říká, kdy se něco stalo. Předminulý mluví o nějaké činnosti, která byla v nějakou chvíli v minulosti už dokonaná.

Takže ta věta o té Amazonce – tou dobou, co tam byl Ed Stafford, tak tam ještě nikdo neprošel.

Jo, super. Díky moc. Teď už to chápu.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.