Help for English

Po slovesech, po nichž následuje infinitiv bez to, se v trpném rodě většinou užívá infinitiv s to. PRAVDA?

 

Dobrý večer.

Chtěl bych se zeptat zda následující tvrzení je pravdivé. Nikde jsem o tomto nečetl a sám si teď nejsem jist zda se tím řídím nebo nikoliv. Případně jakých slov se toto týká?

Po slovesech, po nichž následuje infinitiv bez to, se v trpném rodě většinou užívá infinitiv s to.

We saw them come. Viděli jsme je přijít.

They were seen to come. Byli spatřeni, jak přicházejí.

Ale: They let us go. We were let (zde TO není) go.

Díky moc.

Větu ‘we were let go’ máte odkud? LET se takto v trpném rodě totiž nepoužívá. LET GO ale také znamená ‘propustit z práce’, pak to je ale vnímáno jako frázové sloveso či pevná vazba a v trpném rodě se použije tak, jak je.

We were let go – byli jsme propuštěni

Neřekneme ale např. I was let introduce myself, I was let borrow his dictionary…

Tady bychom museli LET nahradit slovesem ALLOW.

Stejně tak např. vazba HAVE sb DO sth se do trpného rodu nepřevádí.

Nasel jsem to na stránkách e – gramatiky – výklad trpneho rodu.

Btw pátral jsem dále po internetu a zatím jsem nasel, že onen inf. v trpnem rode se dava navíc jen u slov hear, see, make… je ti vse nebo existují ještě další ? Je to asi maličkost, ale koukám i do sve učebnice a nic takového u trpneho rodu napsaného nemam

proste slovesa, ktera v te vazbe TO nemaji, se v trpnem rode (pokud ho vubec tvori) pouzivaji s TO.

let ani have se v trpnem rode v teto vazbe nepouzivaji vubec, takze tam to nelze resit.

takze vam zbude make, slovesa smysloveho vnimani, help a mozna par dalsich.

Děkuju za vysvětlení 8-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.