Help for English

prosím o kontrolu - formulář na workcamp

 

Moc vás prosím o kontrolu, jestli je to gramaticky správně..

shortly introduce yourself, say why you want to participate in a voluntary project and what do you expect from the experience

"My name is XX, I am nineteen years old and I am currently in my fourth year of studying at a grammar school in XX. Next year I would like to attend the Univesity of Economics in Prague. As my study programme I have chosen international relations. My hobbies are especially bodybuilding and fishing.

There are several reasons why I have decided to participate in a voluntary project. Firstly, I like to help people so I hope my work at the workcamp will be useful for someone. I also enjoy getting to know new cultures and meeting new people from various countries.

And what do I expect from the workcamp? I think a workcamp is one of the best ways to understand how the people abroad really live. I hope it will be a great experience which will move me forward. However, honestly I do not like expectations so I will just wait and see."

  • nechala bych klasický slovosled: I have chosen international relations as my study programme.
  • how the people abroad really live – máte na mysli obecně cizince a mluvíte o nich poprvé
  • it will be a great experience – pokud má experience vyjadřovat zážitek, pak ok, pokud to má být zkušenost, pak bez členu (je to uncountable)
  • osobně mi moc nesedí ta věta However, honestly I do not like expectations, ale třeba je to jen můj dojem

Pozn.: Překládat “gymnázium” pomocí “grammar school” je nepřesné a zavádějící TTT – viz článek Jak se řekne ‘pomlázka’?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Lucka Skrčená vložený před 9 lety
  • nechala bych klasický slovosled: I have chosen international relations as my study programme.
  • how the people abroad really live – máte na mysli obecně cizince a mluvíte o nich poprvé
  • it will be a great experience – pokud má experience vyjadřovat zážitek, pak ok, pokud to má být zkušenost, pak bez členu (je to uncountable)
  • osobně mi moc nesedí ta věta However, honestly I do not like expectations, ale třeba je to jen můj dojem

Ok, díky moc

Tak u toho However, honestly I do not like expectations mam dát například But, honestly I do not like expectations ???

Odkaz na příspěvek Příspěvek od pextr vložený před 9 lety

Ok, díky moc

Tak u toho However, honestly I do not like expectations mam dát například But, honestly I do not like expectations ???

EDIT:

  1. Jde jednak o kombinaci HOWEVER + HONESTLY. Obě slova tu plní podobnou funkci.
  2. EXPECTATIONS samo o sobě nenese jasný význam. Očekávání čeho, koho, jaká…?

Chtěl jsem tím říct, že se radši nechám překvapit, ale nevěděl jsem jak na to navázat :(

Navrhovala bych However, I prefer not to look ahead much so I'm just going to wait and see.

Ok díky, přikládám finální verzi, šlo by to?

My name is XXX, I am nineteen years old and I am currently in my fourth year of studying at a school called “Gymnázium” in XXX. Next year I would like to attend the Univesity of Economics in Prague. I have chosen international relations as my study programme. My hobbies are especially bodybuilding and fishing.

There are several reasons why I have decided to participate in a voluntary project. Firstly, I like to help people so I hope my work at the workcamp will be useful for someone. I also enjoy getting to know new cultures and meeting new people from various countries.

And what do I expect from the workcamp? I think a workcamp is one of the best ways to understand how people abroad really live. I hope it will be great experience which will move me forward. However, I prefer not to look ahead much so I'm just going to wait and see.

Vypadá to pěkně. :-)

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.