Help for English

Present perfect, past simple

 

Dobrý den, sestra má soukromou doučovatelku angličtiny, dělala s ní cvičení na procvičení present perfect a past simple. Chtěla bych se zeptat, jestli je to správně. Jelikož se mi vše nezdá úplně v pořádku. Doufám, že to půjde přečíst.

Děkuji za pomoc

Worksheet

1. What have you been learning since you have come
/ I hope you've already met a lot of interesting people
2. V první větě s obědem je možné oboje, PAST SIMPLE je spíše americká záležitost…
5. Zde by mělo být “has the team won”, protože je to UŽ TUTO SEZÓNU
6. Opět to na mě působí americky :), v BrE by zde byl předpřítomný čas
7. …but it hasn't rained a lot… (není důvod pro průběhovou formu)
8. …have you written… (zde jsou dva problémy: slovosled, zbytečně použitý průběhový čas)
10. …Mary has never seen snow (celoživotní zkušenost, doteď ho nejspíš neviděla)
11. Zase bych dal spíš " has worked"

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Daniel Müller vložený před 8 lety

1. What have you been learning since you have come
/ I hope you've already met a lot of interesting people
2. V první větě s obědem je možné oboje, PAST SIMPLE je spíše americká záležitost…
5. Zde by mělo být “has the team won”, protože je to UŽ TUTO SEZÓNU
6. Opět to na mě působí americky :), v BrE by zde byl předpřítomný čas
7. …but it hasn't rained a lot… (není důvod pro průběhovou formu)
8. …have you written… (zde jsou dva problémy: slovosled, zbytečně použitý průběhový čas)
10. …Mary has never seen snow (celoživotní zkušenost, doteď ho nejspíš neviděla)
11. Zase bych dal spíš " has worked"

Ještě doplním:

  1. Have you been washing it – následek
  2. Worked – díky větě co následuje se sem podle mě jiný čas nehodí

A teď sám váhám…v Brit. AJ by byl present perfect I u příkladu číslo 3 – podle mě by šel jak průbĕhový tak prostý.

11) Daniel se pouze překlepl: Have you seen je ok. Has worked sem nepatří.

Ve větě č. 1 bych použil: What have you learnt / have you been learning since you came here?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Radim45 vložený před 8 lety

Ve větě č. 1 bych použil: What have you learnt / have you been learning since you came here?

Čim déle se na to divám tak bych pouzil jen “what have you learnt” …někdy muže but predpritomny cas i v teto části vety: např. Since we have known each other very well we have worked on many interesting projects together.

13. Have you been washing it – následek

Toto by ale vyjadřovalo, jestli to auto až do teď myl. Mně tam víc sedí otázka, jestli ho právě umyl (ukončená činnost), tedy předpřítomný prostý.

podle mne:
1. What have you learnt since you came here? (zcela jasně) -jak píše Radim 13. Have you washed it? – Jak píše Boffin
15. Mr. Clark worked in a bank for 15 years. Then he gave it up. – tedy ne jak píše Dan

K té 1), ono teoreticky je to asi i s tím přítomným průběhovým správně, ale neumím si představit kontext, kdy by někdo takovou větu použil.

15) nevím co napsal Dan, ale jinak, než jak to napsal swimmer, si to neumím představit.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 8 lety

13. Have you been washing it – následek

Toto by ale vyjadřovalo, jestli to auto až do teď myl. Mně tam víc sedí otázka, jestli ho právě umyl (ukončená činnost), tedy předpřítomný prostý.

Ja si myslim, ze kedze ide o nasledok, tak prave tym have you been washing it? je vyjadrena ta bezprostrednost, co tomu predchadzala.

Myslite si, ze v 7/ by nemohlo byt “It was raining a lot last week.” akoze kladiem doraz na priebeh

Nemyslím si, že “have you been washing it” je špatně. Rozhodně ne. Zvláště zde kde máme jen jednu, dvě věty bez vícero kontextu. Navíc předpřítomný průběhový čas mohu použít i nějakou tu chvilku poté co už tu činnost “zde mytí” nevykonávám.

Prostě ve cvičení tohoto typu to vidím jako ukázkový příklad pro použití present perfect continuous.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mhmm vložený před 8 lety

Ja si myslim, ze kedze ide o nasledok, tak prave tym have you been washing it? je vyjadrena ta bezprostrednost, co tomu predchadzala.

13. předpřítomný prostý. Ani se tak neptá, na ten průběh jak ho umýval, spíš na to jestli se to vůbec stalo, proto Have you washed it? (ukončená věc)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ritter vložený před 8 lety

Nemyslím si, že “have you been washing it” je špatně. Rozhodně ne. Zvláště zde kde máme jen jednu, dvě věty bez vícero kontextu. Navíc předpřítomný průběhový čas mohu použít i nějakou tu chvilku poté co už tu činnost “zde mytí” nevykonávám.

Prostě ve cvičení tohoto typu to vidím jako ukázkový příklad pro použití present perfect continuous.

No ano, to můžete, ale pořád to zdůrazňuje ten průběh. Tady jde o to, že daná osoba se jednoduše ptá, jestli to auto právě umyl, když vypadá tak čistě. Neříkám, že je to s průběhovým časem špatně, ale tyto testy jsou většinou o tom, jaká možnost je vhodnější/častější a pokud není závažný důvod dávat důraz na průběh, tak průběhový většinou není správná volba v těchto testech.

mhmm: Tady také nevidím důvod, proč by se tam měl klást důraz na průběh (především když ta věta je hlavně o té druhé části).

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ritter vložený před 8 lety

Nemyslím si, že “have you been washing it” je špatně. Rozhodně ne. Zvláště zde kde máme jen jednu, dvě věty bez vícero kontextu. Navíc předpřítomný průběhový čas mohu použít i nějakou tu chvilku poté co už tu činnost “zde mytí” nevykonávám.

Prostě ve cvičení tohoto typu to vidím jako ukázkový příklad pro použití present perfect continuous.

Tak gramaticky špatně určitě není, spíš mi nesedí použitím, myslím, že se opravdu ptá na to na to jestli ho právě doumýval (ukončená věc), aby se ptala tím průběhovým to by ten kontext asi musel nějak pokračovat, aby kladl důraz na průběh a ne na výsledek a nebo z toho plynul důsledek. > Our car is clean because I have been washing it. IMHO prostý. Ale jak říkáš, vše je o kontextu :-)

Taky si myslím, že i průběhový by tam v tomto případě v jistém kontextu šel. Ale když se podíváte na zadání, tak jde vlastně o to vybrat minulý prostý nebo předpřítomný prostý. I když tam je uvedeno jen present perfect, jsem si jistý, že je tím myšleno jen prostá forma nikoli průběhová.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.