Help for English

člen ve větě

 

“I'm pretty sure that's smog.”

Je ta věta takhle správně?

Nebo zde patří ještě člen před SMOG?

“I'm pretty sure that's a smog”

Co jsem viděl ve výkladových slovnících, tak se může chovat jak počitatelné, tak nepočitatelné, takže to je podle mě správně jak se členem, tak bez. Ale viděl jsem věty převážně bez členu.

Díky, já nevím proč, prostě jsem si to jaksi nedovedl odůvodnit, zda jo, nebo ne.

V této větě bych volil smog bez členu. Stejně jako u smoke, fog. Jde nám jakoby o tu substanci.

Děkuji.

Podle mě se člen dá použít, jen pokud je ten smog nějak specifikovaný. Např. v Cambridge dictionary jsem našel větu:

“As we ​flew into the ​airport, we could ​see a ​murky ​yellow smog ​hovering over the ​city.”

Bez členu mám pocit, že je to častější (v obou případech), ale třeba zrovna v této větě mi to se členem zní lépe. Kdybych měl vysvětlit proč, tak bych řekl, že proto, že jsou před tím dvě přídavná jména a také sloveso see, který ten smog specifikuje ještě více (na tu část, kterou vidíme). Dává toto smysl, nebo za tím někdo vidíte něco jiného?

Díkec i za tento příspěvek.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.