Help for English

Present perfect, past simple

 

Tak si smlsni i na té druhé části!

1. Tady si nejsem jistý, osobně bych dal prostý. říká, že se zkoušel učit, ale neříká, že se učil, není tady ten náznak té doby.
2. they have been playing for (jak dlouho už hrajou)
3. has rung (za poslední hodinu zazvonil 4×)
4. has been ringing for (zvoní už 1 minutu)
5. has been raining (prší celý den)
6. have had (zkušenost, už xx nehod)
7. osobně bych dal we have been living here
8. he has been playing ( důsledek něčeho, co má dopad do přítomnosti)

Souhlasím, kromě dvou bodů.

1) have been trying (poslední hodinu = už hodinu = až do teď)
2) have been playing
3) has rung
4) has been ringing
5) has been raining
6) have had
7) have lived (edit: nevidím důvod pro zdůrazňování průběhu)
8) has been playing

S jedničkou zcela nesouhlasím, tam se naopak domnívám, že průběh má být. Zdůrazňuje, že už hodinu se snaží učit, ale stále ho něco ruší a tak bude muset do knihovny. 7. IMHO závisle na kontextu obě možnosti správné, kdybych si měl vybrat, pak bych upřednostnil have been living. Myslím, že s průběhovým se spíše vyjadřuje, že tam nebydlí zase tak dlouho, ne např. celý život.

Naopak bych se snad pozastavil nad poslední větou, kde by snad šlo i HAS PLAYED, EDIT: Co jsem se díval do klíče, dokonce HAS PLAYED je uvedeno jako správná varianta, přiznám se, že bych dal ale spíše průběh…

PS: S Boffinem nesouhlasím, že live nemůže tvořit průběhové časy, i sám pan Vít má v článku větu: I have been living here for two years a OALD o tom také nic neříká.

U 7 lze dát obojí – has lived i has been living

U 1 bych také dal průběháč

1,8 bych dal taky průběh.

mettax: Máte pravdu, live může být i v průběhovém tvaru. Předchozí příspěvek jsem editnul, abych nikoho nezmátl. Tady však nevidím důvod zdůrazňovat průběh, když jednoduše říká, odkdy tam bydlí. S předpřítomným průběhovým časem bych tam asi očekával nějaké pokračování, např. co se během té doby často dělo atd. Není-liž pravda? ;-)

8) mi přijde stejná jako “Why are you so dirty? – I've been repairing my car.” z následujícího článku: http://www.helpforenglish.cz/…as-prubehovy

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Ritter vložený před 8 lety

U 7 lze dát obojí – has lived i has been living

U 1 bych také dal průběháč

Ale správná odpověď má být jen jedna, nebo ne? Pokud ano, tak je třeba vybrat vhodnější možnost a já osobně tady nevidím žádný pádný důvod pro zdůrazňování průběhu.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 8 lety

Ale správná odpověď má být jen jedna, nebo ne? Pokud ano, tak je třeba vybrat vhodnější možnost a já osobně tady nevidím žádný pádný důvod pro zdůrazňování průběhu.

Co se týče té 7 tak když jsem se pak díval do klíče tak tam byly jako “správné” obě varianty, i prostý i průběhový(s čímž tak nějak souhlasím), nadruhou stranu taky tam u 8. příkladu je uvedeno jako správné HAS PLAYED, což mi ale jde proti srsti, takže kdo ví… :)

Teď když o tom přemýšlím znovu, tak ve větě “Why are you so dirty? – I've been repairing my car.” by předpřítomný nemohl být, protože by to trochu změnilo význam věty a znamenalo by to, že je to proto, že auto opravil. Tady předpřítomný průběhový, zdůrazňuje, že význam toho slovesa (opravit, dát do pořádku) nebyl naplněn a, že šlo jen o ten průběh, kdy se to auto pokoušel opravit (jestli ho nakonec opravil, to nevíme).

Sloveso play je však trochu jiné a v přítomném prostém vyjadřuje hrál = dokončil hraní, což tady naplněno je. Otázkou ale je, zda v takovém případě je předpřítomný prostý opravdu lepší či správná volba. Já osobně si myslím, že ne, protože k tomu, že je špinavý, vedl ten průběh té činnosti. (Na rozdíl např. od té věty s autem, kde to, že to mytí auta dokončil, vedlo k tomu, že vypadalo čistě. Vidíte ten rozdíl? :) )

Hledal jsem teď ještě v nějakých učebnicích, a ještě co se týče té 7, tak tam bylo, že u sloves LIVE A WORK lze použít jak prostý i průběhový (téměř) bez změny významu, tudíž ta 7 má opravdu dvě řešení. K té 8. přemýšlel jsem nad ní včera dlouho a nic už jsem nezjistil, jestli to více brát jako dokončenou věc(proto prostý) nebo jako důsledek pruběhu (proto průběhový), snad v jistých kontextech oboje, např. Swan píše, že se průběh používá o věcech, které právě skončily a je vidět jejich důsledek, tak snad pokud by přišel domů minutu poté co byl v blátě tak by se použíl průběhový (důsledek) a pokud by přišel už uschlý od bláta, pak prostý, jako, že je to ukončené… ale nevím… každopádně co jsem našel tak akorát (i když je to asi mimo v tomto významu), tak že slovesa PLAY, má jakýsi nádech delší doby trvání a proto je častěji vyjádřeno v průběhové formě..

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mettax vložený před 8 lety

Co se týče té 7 tak když jsem se pak díval do klíče tak tam byly jako “správné” obě varianty, i prostý i průběhový(s čímž tak nějak souhlasím), nadruhou stranu taky tam u 8. příkladu je uvedeno jako správné HAS PLAYED, což mi ale jde proti srsti, takže kdo ví… :)

V kluci je praveze uvedene “has been playing.”

je spinavy=dosledok, hral sa, klasicka veta z ucebnice.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od mhmm vložený před 8 lety

V kluci je praveze uvedene “has been playing.”

je spinavy=dosledok, hral sa, klasicka veta z ucebnice.

Zajímavé a já našel k té samé větě klíč, kde je použit jako správný HAS PLAYED :)

Este tam je 9. veta:

9. What’s the matter? Your eyes are red and puffy. I hope you …......... (not / cry). Oh, now I understand. You …………… .. (peel) some onions.

IMHO haven't cried, have been peeling

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.