Help for English

Druhý kondicionál bez "would" v hlavní větě

 

Hezký den Vám všem.
Při četbě Robinsona Crusoe (zjednodušená četba) jsem narazil na větu uvedenou níže. Zpočátku jsem si myslel, že se jedná o 2. kondicionál, protože ve vedlejší větě je minulý čas slovesa být, ale vzhledem k tomu, že ve větě hlavní není podmiňovací způsob “would” tak mne to zmátlo.

Věta:
If the expedition was successful, I was going to get some new slaves.

Přeložil bych to takto:
Kdyby byla výprava úspěšná, pořídil (koupil) bych si nějaké otroky.
(Měl jsem to v plánu si je pořídit).

Kontext: http://robinsoncrusoe2.newsinlevels.com/chapter-10/

  1. Můžete mi prosím vysvětit, z jakého důvodu v hlavní větě chybí would?
  2. A je to opravdu 2. kondicionál?

Měl jsem za to, že v hlavní větě musí u 2.kondicionálu být vždy podmiňovací způsob.

Děkuji Vám za pomoc.

Zde se jedná o první kondicionál posunutý do minulosti. Představte si tu větu v přítomnosti:
If the expedition is successful, I am going to get some new slaves.

No jo, máte pravdu Franto. Takhle, když jste mi to přepsal do přítomnosti, tak to tomu odpovídá. A když je to posunuté do minulosti jako vyprávění, jak by se to mělo správně překládat? Stejně tak, jak jsem navrhoval nebo “Pokud bude výprava úspěšná, mám v plánu si pořídit nějaké otroky.”? Děkuji Vám

Vzhledem k tomu, že v level tři je slovo get nahrazeno receive, tak bych to viděl. spíše na:
Pokud bude výprava úspěšná, tak dostanu nové otroky.

If the expedition was successful, I was going to get some new slaves.

If the expedition was successful, I would receive some new slaves.

to je celkom vtipne, ze ta prva veta je level 2 a ta druha level 3, nam je asi blizsia ta veta v leveli 3. ale je fajn to vidiet takto pri sebe a na tom sa naucit tie moznosti, ako to povedat. aj tu frantovu vetu v pritomnosti. :-)

/Keby bola vyprava uspesna, ziskal by som novych otrokov./

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.