Help for English

GOT X GOTTEN

 

Dobrý den,

v testu na GET pro vyjádření změny stavu jsem tu narazila na jednu větu, ve které je použit tvar GOTTEN. .........he told me he had proposed to Susan and they had gotten engaged. Věta je v předminulém čase,ale zajímalo by mě,jestli mohu použít i tvar got engaged. Ve škole nám říkali,že tvar GOTTEN je spíše hovorový a používaný v americké angličtině.Tabulky nepravidelných sloves většinou uvádějí pouze tvar get got got. V testu ale není možnost použít got engaged.

Gotten je opravdu používané v AmE, ale nejedná se o hovorovou variantu. Tvar vznikl ve staré angličtině a pak se ho oživili na druhé straně Atlanitku. Takže pokud nemáte na výběr got engaged, tak gotten engaged je správná spisovná varianta.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Verunka001 vložený před 8 lety

Dobrý den,

v testu na GET pro vyjádření změny stavu jsem tu narazila na jednu větu, ve které je použit tvar GOTTEN. .........he told me he had proposed to Susan and they had gotten engaged. Věta je v předminulém čase,ale zajímalo by mě,jestli mohu použít i tvar got engaged. Ve škole nám říkali,že tvar GOTTEN je spíše hovorový a používaný v americké angličtině.Tabulky nepravidelných sloves většinou uvádějí pouze tvar get got got. V testu ale není možnost použít got engaged.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Verunka001 vložený před 8 lety

Dobrý den,

v testu na GET pro vyjádření změny stavu jsem tu narazila na jednu větu, ve které je použit tvar GOTTEN. .........he told me he had proposed to Susan and they had gotten engaged. Věta je v předminulém čase,ale zajímalo by mě,jestli mohu použít i tvar got engaged. Ve škole nám říkali,že tvar GOTTEN je spíše hovorový a používaný v americké angličtině.Tabulky nepravidelných sloves většinou uvádějí pouze tvar get got got. V testu ale není možnost použít got engaged.

Tabulky to budou ukazovat asi jen ty britské, ty americké budou ukazovat GET – GOT – GOTTEN.

Jen pozor, je něco jiného vazba HAVE GOT, ta je stejné v britské a americké angličtině, a něco jiného je předpřítomný čas slovesa GET (či jakékoliv jiné minulé příčestí slovesa GET), kde je v britské GET a v americké GOTTEN.

Tedy:

I've got to go – stejné br / am
I've gotten engaged – americká
I've got engaged – britská

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.