Help for English

Nejasnosti ve smíšeném kondicionále.

 

Dělám si nějaké testy z Miscellaneous Advanced Tests a narazil jsem na tyto věty, které mi nedávají úplně smysl.

If you weren't so dumb she wouldn't have left you. Now you're alone and you will never find another woman like her.
Já přece neříkám, že je teďka blbý, nebo že je blbý normálně. Ale odkazuji to k nějakému chování v minulosti, neberu to přece obecně. Proč tedy nemůže být If you hadn't been so dumb…?

What would you have done if you were me?
Proč za tím if nemůže být had been?
Vysvětlení jsem si samozřejmě četl, ale furt mi to není úplně jasné. My se přece odkazuje do jasného bodu v minulosti Co by jsi býval udělal, kdyby jsi býval mnou.

Šlo by to nějak přiblížit?

  1. právě že říkáte. IF YOU WEREN'T SO DUMB znamená, že je to pablb, a proto ho opustila.
    1. neodkazuje to do minulosti. Člověk nemůže být chvíli tím, a chvíli někým jiným. Prostě to říká, že kdybys byl mnou (ALE NEJSI), co bys býval v té situaci udělal? O minulosti je jen to CO BYS BÝVAL UDĚLAL.

    V češtině se zdá, že to tak být může, kdybys VČERA BYL NA MÉM MÍSTĚ. Ale angličtina funguje jinak, toto mají pojaté jinak. Oni prostě říkají KDYBYS BYL MNOU, ne včera, ne zítra, ne před rokem, ale prostě OBECNĚ. If you HAD BEEN ME se neříká.

díky

A ve větě:
Kdybych byl u toho požáru, tak bych ji zachránil.
If I had been by that fire, I would have rescued her.
Tady to je dobře, že?

ano

narážel jsem na dotaz, který byl položen v diskuzi u mix conditionals:
If I was there,it wouldn't have happened.
Vy jste na to odpověděl, že je to smíšený kondicionál.

Ale podle toho, co jste mi teď napsal by tam mělo býti If I had been there ..........

ano… ta věta na kterou narážíte JE smíšený kondicionál. Otázkou je, jestli správně. Co tou větou chtěl dotyčný říct?

Pokud by chtěl říct, co si myslím: Kdybych tam býval byl, tak by se to nestalo.
Tak by to bylo přece: If I had been there, it wouldn't have happened. Right?

ano, přesně tak.

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.