Help for English

A/the whole thing

 

Jak je to se členem před přídavným jménem whole ? Řídí se podle běžných pravidel o členech (známá/neznámá věc, již zmíněná věc…) nebo nějak jinak ? Jinak jsem slyšel, že se před whole používá většinou člen the takže v tom mám trochu zmatek :-D

Tento článek jsem již četl, ale stále mám pochyby u použití členu. Používá se tedy většinou the whole ?
Význam WHOLE mi je jasný.

Ano, řekl bych že ano, už čistě z logiky toho, co WHOLE vyjadřuje.

Pokud se opravdu bavíme o přídavném jménu WHOLE, pak by se ten neurčitý člen většinou tloukl s tím významem toho slova.
Je ale možné, že máte na mysli věty typu:

It's a whole new idea.
We were in a whole different world.
That would be a whole different story. etc.

Zde je ovšem WHOLE ve funkci příslovce, které rozvíjí přídavné jméno stojící za ním a také ho nemůžete spojit s jakýmkoliv přídavným jménem, ale povětšinou s těmito dvěma, co jsem uvedla, takže se skoro dá říci, že výrazy samotné (a whole new idea, a whole different story, a whole new wolrd) jsou již takovými ustálenými spojeními.

Pokud by se v tom někdo chtěl šťourat, tak ano, existují i příklady, kdy lze WHOLE použít jako přídavné jméno s neurčitým členem.

We drank a whole bottle each.
We offer a whole variety of weekend breaks.
http://www.oxfordlearnersdictionaries.com/…lish/whole_1

To nic nemění na tom, co psala Lucka a předchozí.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Franta K. Barták vložený před 8 lety

Pokud by se v tom někdo chtěl šťourat, tak ano, existují i příklady, kdy lze WHOLE použít jako přídavné jméno s neurčitým členem.

We drank a whole bottle each.
We offer a whole variety of weekend breaks.
http://www.oxfordlearnersdictionaries.com/…lish/whole_1

To nic nemění na tom, co psala Lucka a předchozí.

Přesně tak, dále pak ještě v obratech typu a whole lot of money…

Ale musí tam být vždy podstatné jméno, protože ten neurčitý člen se nevztahuje k tomu přídavnému jménu whole, ale k tomu podstatnému jménu za ním:

We drank a whole bottle each.
We offer a whole variety of weekend breaks.
A whole lot of money

Nebo ne?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Boffin vložený před 8 lety

Ale musí tam být vždy podstatné jméno, protože ten neurčitý člen se nevztahuje k tomu přídavnému jménu whole, ale k tomu podstatnému jménu za ním:

We drank a whole bottle each.
We offer a whole variety of weekend breaks.
A whole lot of money

Nebo ne?

To určitě, ale myslím, že tady teď šlo hlavně o to, jestli určitý nebo neurčitý.

A whole lot of money
the whole time

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.

Příspěvky v diskusi jsou majetkem jejich autorů. Provozovatel webových stránek Help For English za ně nenese zodpovědnost.